DrLove73

Направљене поруке на форуму

Гледање 1 чланака - 1 до 10 (од 457 укупно)
  • Аутор
    Чланци
  • као одговор на: 15.4″(1280 x 800) – Zoom Level 120% #85166
    DrLove73
    Учесник

    Ja kada zatreba, u Firefox-u samo klikcem Ctrl + +/- za povecavanje i smanjivanje a Ctrl + 0 za vracanje na 100% zum.

    као одговор на: Ima nade za drajvere !!!! Project: RevEng #85164
    DrLove73
    Учесник

    Svi proizvodjaci mreznih drajvera obavezno prave drajvere za Linux, to se podrazumeva. Podvig bi bio naci mrezni uredjaj bez Linux drajvera. Tako da ovo nije neophodno.

    Primena bi mogla da bude kod Web kamerica, skenera, mozda i stampaca iako sumnjam. Tako tih stvari.

    Ali je veliki problem sto nemoze to svako da odradi. Za svaki uredjaj, tako pise u PDF-u, mora da se napravi nekakva tabela itd. Profesionalcu bi trebalo 4-5 dana da odradi takvu jednun tabelu. Sto znaci da amateri uglavnom otpadaju.

    Dalje, source kod softwara nije objavljem, ili bar ga ja nisam nasao.

    као одговор на: Ima nade za drajvere !!!! Project: RevEng #85162
    DrLove73
    Учесник

    Ako si procitao ceo izvestaj, ili bar zakljucak, onda si primetio da je napisano sledece (parafraziram): “Naravno, kod koji se pravi je upotrebljiv samo kod interakcije sa uredjajima, program nije u stanju da replicira kod koji je namenjen obradi unutar procesora uredjaja, kao sto je npr. slucaj sa transformacijskim obradama unutar grafickih kartica, vec samo striktno I/O komunikacija sa uredjajem u pitanju.

    као одговор на: ipv6 na veratu? #68099
    DrLove73
    Учесник

    Interesantna cinjenica je da StarOS wireless router/software jos uvek nema podrsku za IP6. Bilo je nesto rasprava na tu temu, ali ako Amerikanci/Kanadjani jos ne vide potrebu za tim onda ni ti ne treba da se puno opterecujes sa tim.

    1% iz Google-ove studije se odnosi na CITAV SVET, a ne samo na Srbiju. Tek kada se procenat popne na nekih 10% treba razmisljati o takvim stvarima.

    као одговор на: Laptop i Linux, preporuka… #85139
    DrLove73
    Учесник

    Moja iskustva po ovom pitanju su sasvim drugačija. HP 6820s (veliki ekran, numerička tastatura) koristim baš u pravom smislu kao “desktop replacement” – donesem ga na posao, uključim u struju, tako stoji dobar deo dana, posle isključim i nosim kući – dakle baterija stalno unutra i stalno puna. Za nekih pola godine autonomija je pala sa 2-2.5 h na ne više od 40-ak minuta!! E, onda sam se setio da bih mogao i da vadim tu jadnu bateriju, i sada posle narednih godinu i po kapacitet je manje-više nepromenjen. Što se sasvim poklapa sa ovim tekstom koji je marelli linkovao – kamo sreće da sam ranije pročitao.

    Veoma zanimljivo. Ne znam sta da kazem. Mogu da tvrdim samo za moj MSI VR601x da i posle 2-3 godine (mislim da je 3) kapacitet nije drasticnije pao (da bih ja to primetio), iako sam ga bar 15 meseci u tom periodu koristio svako vece po 3-5h na struju sa baterijom, kao i dosta cesto na terenu (WISP, odrzavanje racunara po firmama). Kada god ga upalim blizu struje, a treba da ga ostavim upaljenog ja ga ustekam u struju.

    Bas cu da se pozabavim malo tom tematikom i da se raspitam kod svih koje znam da imaju laptop duze od nekoliko meseci.

    као одговор на: Laptop i Linux, preporuka… #85134
    DrLove73
    Учесник

    Sto se izduvavanja tice, nije neophodno da se otvara, iako pomaze. I izduvavanje kompresorom (ne prevelik pritisak) kroz resetke ventilace ce u mnogome pomoci. Tu bi onda trebalo malko cesce, ali pomoci ce sigurno, posto je najveci problem sam ventilator. Ostali delovi se ne napune prasinom (toliko). Svaka 3 meseca bi bilo pametno.

    Sto se tice baterija, one su Litijum-Jonske sto znaci da nemaju memoriju punjenja, tj. uvek se pune i prazne 100% (naravno to opadne sa vremenom, ali samo zbog “pohabanosti”). Koliko sam ja upoznat sa procesom, svaki laptop ustvari ima ugradjen UPS uredjaj koji prebacuje sa 220V na bateriju samo kada nema napona na 220V, a ne stalno. Tako da je po meni totalni idiotizam da prenosni racunar ne bude prenosan zato sto mu je izvadjena baterija. Onda lepo kupis desktop racunar pa mozes i da mu delove menjas po zelji.

    Na PII Toshibi mi je baterija crkla tek posle 5-6 godina od dana proizvodnje, a sa ovim MSI koji imam oko 3 godine ako se ne varam baterija izdrzi bar 2h iako je nikada nisam vadio, a kada god sam bio blizu struje punio sam ga da bi mi baterija uvek bila puna ako nestane struje ili moram na teren.

    као одговор на: Laptop i Linux, preporuka… #85121
    DrLove73
    Учесник

    DODATO u prethodni post, gde pise DODATI:
    Sledeci korak je da u tu mashinu ubacis neku dobru LiveCD disribuciju i vidis sta je sve prepoznala, kao i da odradis lspci > lspci.txt  i snimis taj txt fajl na usb pa kasnije proucis za sta sve imas drajvere.

    као одговор на: Laptop i Linux, preporuka… #85119
    DrLove73
    Учесник

    Moje iskustvo sa Lap-topovima, tj radu na njima kroz odrzavanje po firmama i od pojedinaca kada traze da im nesto podesim, je da mi se Toshiba najmanje svidja od svih. Poklopac sa monitorom im se jako klati posle nekoliko godina, vise nego kod ostalih, a i nekako ne zadovoljavaju kod brzine. Barem 6-7 starijih Toshiba sam koristio/podesavao i ni njihovi vlasnici nisu bas zadovoljni kako se drze.

    Lenovo je malo bolji po tom pitanju, ali oni dosta konektora drze nazad.

    Po mom iskustvu (10 godina kao serviser racunara, 6 godina koristim razne laptopove pocevsi od polovne Toshiba Sattelite S4010 sa PII-233MHz/64RAM, konektori postavljeni nazad su jako ne prakticni ako planiras da racunar nosis/premestas dok radis, ili da ga drzis u krilu dok si u krevetu na primer.

    Takodje, broj USB konektora je IZUZETNO vazan, utakni USB mis, stampac i kamericu i ako nemas 4 porta nemozes da utaknes flash-ku, o skeneru da i ne govorim. A dokupljivanje USB hub-a po meni samo komplikuje prebacivanje ukljucenog racunara sa jednog mesta na drugo.

    Mnogi inicijalno zanemare ergonomiju rada na racunaru, pa se kasnije kaju. Nije svejedno ako kupis laptop koji npr ima kvazi numericku tastaturu ali mu je taster Enter postavljen gde obicno stoji 0/Insert taster pa se onda tako patis sledecih 4-5 godina. Ovo sam video na jednom eMachines laptop-u kupljenom za racunovodstvenu agenciju.

    Zato ti je moj savet da NIKAKO ne kupujes samo na osnovu komponenata vec da ih sve licno isprobas, ili makar one koje planiras da kupis. Sve sto te bude nerviralo u startu ce te sve vise nervirati kasnije tokom exploatacije. To ti je kao sa suprugom, ako te nesto malo nervira na pocetku, kasnije se samo moze pogorsavati.

    Proveru kompatibilnosti sa Linux-om treba izvesti u 2-3 faze. Prvo proveri na Linux forumima i blogovima da li se ljudi zale da imaju problema sa doticnim laptop-om i sta je u pitanju. dalje vidi koje tacno komponente budu unutra. Mislim da Dell i HP vole da stave Intelove ili Broadcom wireless kartice, pa ces mozda morati da se patis sa ndiswrapperom. Neki od laptop-ova imaju SiS chipset koji je po meni loseg kvaliteta generalno, pa pazi da ne zavrsis sa njim.
    DODATI (vidi moj sledeci post)

    Brzina procesora i velicina HDD-a po meni nisu toliko bitni ili vredni da zbog njih biras nesto ergonomski losiji model. HDD mozes kasnije zamenuti, ili samo dodati USB HDD, a procesor ces retko STVARNO opteretiti, pose4bno na duze vreme da bi to imalo nekog overall uticaja. Ali ce ti zato svaka ergonomska sitnica jako smetati sveki put kada ga uzmes u ruke.

    као одговор на: Laptop i Linux, preporuka… #85112
    DrLove73
    Учесник

    Ja sam pre za MSI lap-topove.

    Nesto kao: MSI PR600X-011EU

    Specifikacija
    Procesor Intel® Core™2 Duo T7100 1.80GHz 2MB FSB800
    Chipset Intel GM965 Express
    Memorija 2048MB DDR2 667MHz
    HDD 160GB SATA 5400rpm
    Monitor 15.4″ WXGA 1280×800
    Grafička karta Intel GMA X3100 up to 358MB shared memory
    CD/DVD DVD RW Dual Layer
    Zvučnici Stereo Speakers
    Mrežna karta 10/100 Ethernet
    Wireless 802.11 b/g/n
    Operativni sistem Bez operativnog sistema
    Baterija 6 cell
    Težina 2.7 kg.
    Dodaci i raspoloživi konektori
    Bluetooth Integrisan Bluetooth
    USB 4
    AudioOut 1
    MicIn 1
    FireWire (IEEE 1394) 1
    LAN (RJ 45) 1
    Analogni VGA 1
    TV Out 1
    Web Camera 1.3 Mpix.
    Garancija 24 meseca

    47,736.00

    Ovo sto sam nasao je PR verzija, ima i VR (Value) koja je jeftinija.
    MSI Laptop imam nekoliko godina, VR-601X, i zadovoljan sam. Jeste da ima Intel grafiku ali to samo znaci da nema spec efekata niti igrica.

    Najvaznije za mene je numericka tastatura sa desne strane sa svim tasterima i to u standardnom rasporedu, kao kod redovnih tastatura, to retko koji proizvodjac stavlja, a ja smatram da je vrlo vazno kada se unosii dosta brojeva.

    Takodje je veoma vazan broj i raspored USB prikljucaka.  MSMI stavlja 4 komada, i to dva sa desne i dva sa leve strane, veoma pristupacno kada nesto treba da se ubode. Radio sam za dosta razlicitih proizvodjaca i modela, i samo MSI (i mozda FSC) mi leze, tj. imaju odlicnu ergonomiju i logican raspored.

    Izrada je solidna, koliko platis toliko i dobijes, ali mi ukupno deluju (i pokazali su se) sasvim pouzdani. Dugme za otvaranje je solidno dobro postavljeno, poklopac sa ekranom nije ni tezak a ni ne klati su preterano. Prakticno je sve postavljeno sa strane, tako da ako hoces da ga drzih u krilu ali sa strujnim kabelom, neces morati da pazis da ne lomis konektor.

    Wireless kartica bi trebalo da je Atheros, sto uz madwifi drajvere ne treba da bude neki problem na Linuxu. Mislim da su i audiio i LAN chipseti od Realtek-a, ali naravno nisam siguran.

    као одговор на: Pomoc #85107
    DrLove73
    Учесник

    Uf komplikacija.

    Resenje, vec postavljeno:

    Prvo resi DVD (nemas valjda obican CD na Windows 7-ici???), ubaci Windows 7 install DVD i onda prati ovaj tutorijal:
    http://windows7themes.net/how-to-fix-mbr-in-windows-7.html

Гледање 1 чланака - 1 до 10 (од 457 укупно)