Почетак › Форуми › Правила форума › Правила и препоруке за постављање садржаја на форуму
- This topic has 0 одговора, 1 глас, and was last updated 13 years, 7 months раније by tomaja.
-
АуторЧланци
-
28. јануар 2011. у 11:40 am #12273tomajaГлавни мајстор
Пре постављања новог питања или укључивања у постојећу дискусију желели би да вас упознамо са пар препорука о томе како поставити питање и како се генерално користити Линуксо форумима.
Пре него поставите питање препоручујемо да прво претражите linuxo.org сајт јер је могуће да је на ваше питање одговор већ познат и постављен на форуму. Такође вас упућујем да погледате уводне текстове [1][2] који вам могу помоћи.Уколико претраживањем нисте нашли одговарајуће решење онда слободно поставите своје питање на форуму. Када то радите водите рачуна о следећем:
-Бирајте једноставне, кратке и информативне наслове за своје поруке. Они ће лакше привући одговор искуснијих корисника који имају више знања о тој конкретној теми. Такође, теме са таквим насловима се лакше проналазе на форуму (претраживачу) па ће и будући корисници лакше моћи да реше своје, сличне, проблеме. Избегавајте у насловима велика слова као и речи попут: ХИТНО, ВАЖНО и сл.
-Пажљиво бирајте у ком форуму постављате питање. Врло је важно да своје питање поставите на правом месту јер ћете тако најбрже и најтажније добити одговор. Зато пажљиво изаберите у који форум или подфорум постављате своје питање.
-Када постављате питање, укључите у њега што више информација. То значи да у питање треба да укључите и: поруку о грешци и/или лог фајл, конфигурациони фајл, наведите који хардвер и софтвер/линуx користите, када и како долази до грешке, да ли сте сами покушали да решите проблем и како, да ли сте користили неку документацију и сл. Можете погледати и “Како постављати питања” (ен)
-Пишите разумљиво и са што мање грешака. Брзоплета и неразумљива питања, која притом имају словне и друге грешке често остају без одговора. Зато пре слања поруке проверите да ли у тексту имате грешака и можда слабо разумљивих реченица.
-Постављајте једно питање по теми форума. Избегавајте постављање више питања у једној теми. Дугачке, вишестране теме су тешко прегледне, и генерално нису препоручљиве.
-Држите се теме. Када одговарате/коментаришете нечије или своје питање држите се теме, и немојте ићи у off-topic (ен). Понављање оваквих постова вас може довести то тога да нећете више добијати одговоре на стварна питања.
-Покажите да вам је стало до одговора. Будите конструктивни и стрпљиви. Активно учествујте на теми коју сте сами иницирали, било додатним појашњењима, постављањем решења или се једноставно захвалите онима који су вам помогли.
-Постављајте само корисне одговоре/коментаре. Упдање у конкретне теме са бескорисним коментарима који не помажу решавању проблема или дискусији се генерално сматрају непристојним и обично су игнорирани од стране других корисника.
-Када решите свој проблем, на крају наслова ваше теме треба да убаците [Решено], са угластим заградама. Ово ће помоћи дригим корисницима да пронађу решење за своје проблеме.
-Оно што никако не би требали да радите на Линуксо форуму (јер ћете тако сами себе дискредитовати и свакако изазвати оштру реакцију модератора):
- вређање, омаловажавање, подстрекивање на мржњу
- употреба вулгарних израза
- лажно представљање и коришћење вишеструких налога / корисничких имена
- кршење приватности, као што је нпр. објављивање туђих личних података
- постављање Трол, Спам, Хит&Ран и Флејм порука
- директно постављање садржаја или линкова ка материјалу који је заштићен ауторским правима
- рекламирање (без експлицитног одобрења администратора)
- непотребно, намерно, вишеструко понављање исте поруке или одговора
- постављање или објављивање садржаја који нема директне везе са темама самог сајта (нпр. политика, спорт, религија…) или са непримереним садржајем (нпр. порнографија…)
- Обављање личне преписке са другим члановима форума. За то постоје приватне поруке. Употребите их!
Хвала вам што сте прочитали ове препоруке и пуно среће у решавању проблема или вашој дискусији на Линуксо форумима!
linux4life
-
АуторЧланци
Мораш бити пријављен да би поставио коментар у овој теми.