Пре неколико година све нас је покренула прича о преласку градске администрације града Минхена на Линукс при чему су и они сами поводом заокруживања пројекта покренутог давне 2003.године, извели неке акције поделе преносних меморија са линукс дистрибуцијом грађанима..
Такође недавно је провејала и вест из Јужне Кореје како и њихова влада разматра могућност преласка на ГНУ/Линукс базиран оперативни систем услед потреб да се смање трошкови али и повећа самосталности и безбедност …
Још негде 2011. године руси су поменули да разматрају алтернативу Мајкрософтовим и Ејпловим производима ради повећања безбедности своји података али и покретања сопствене информатичке индустрије. Дуго времена се из русије могли добити само Мајкрософтове анализе безуспешности таквог једног пројекта у држави као што је Русија.
Ипак случајном претрагом разних линукс дистрибуција и мало играња са интернет адресама тих дистрибуција пре пар година уочио сам да постоје и дистрибуције које на свом сајту намењеном руском говорном подручју имају у понуди и верзије које су сертификоване од стране разних државних установа да могу да се користе у тим установама и организацијама (министарство правде, здравство, полиција, војска…). Потом након појаве чипова израђених у Русији као и домаћих рачунара на платформи Елбрус појавиле су се и линукс дистрибуције намењене за коришћење управо тих домаћих рачунара..
Данас се на руском тржишту налази више дистрибуција намењених јавном али и коришћењу у оквиру државних установа и организација са свим потребним сертификатима и начинима безбедног преношења података.
Оно што је посебно занимљиво је то што су те дистрибуције често наменски склапане за унутрашњу намену при чему има како оних бесплатних – доступних свима тако има и оних које наплаћују своје одржавање и обичним корисницима…
Каква су ваша искуства са оперативним системима базираним на Линуксу а да се користе у оквиру државне администрације?