Pre nekoliko godina sve nas je pokrenula priča o prelasku gradske administracije grada Minhena na Linuks pri čemu su i oni sami povodom zaokruživanja projekta pokrenutog davne 2003.godine, izveli neke akcije podele prenosnih memorija sa linuks distribucijom građanima..
Takođe nedavno je provejala i vest iz Južne Koreje kako i njihova vlada razmatra mogućnost prelaska na GNU/Linuks baziran operativni sistem usled potreb da se smanje troškovi ali i poveća samostalnosti i bezbednost …
Još negde 2011. godine rusi su pomenuli da razmatraju alternativu Majkrosoftovim i Ejplovim proizvodima radi povećanja bezbednosti svoji podataka ali i pokretanja sopstvene informatičke industrije. Dugo vremena se iz rusije mogli dobiti samo Majkrosoftove analize bezuspešnosti takvog jednog projekta u državi kao što je Rusija.
Ipak slučajnom pretragom raznih linuks distribucija i malo igranja sa internet adresama tih distribucija pre par godina uočio sam da postoje i distribucije koje na svom sajtu namenjenom ruskom govornom području imaju u ponudi i verzije koje su sertifikovane od strane raznih državnih ustanova da mogu da se koriste u tim ustanovama i organizacijama (ministarstvo pravde, zdravstvo, policija, vojska…). Potom nakon pojave čipova izrađenih u Rusiji kao i domaćih računara na platformi Elbrus pojavile su se i linuks distribucije namenjene za korišćenje upravo tih domaćih računara..
Danas se na ruskom tržištu nalazi više distribucija namenjenih javnom ali i korišćenju u okviru državnih ustanova i organizacija sa svim potrebnim sertifikatima i načinima bezbednog prenošenja podataka.
Ono što je posebno zanimljivo je to što su te distribucije često namenski sklapane za unutrašnju namenu pri čemu ima kako onih besplatnih – dostupnih svima tako ima i onih koje naplaćuju svoje održavanje i običnim korisnicima…
Kakva su vaša iskustva sa operativnim sistemima baziranim na Linuksu a da se koriste u okviru državne administracije?