Početak › Forumi › Linuks distribucije › Mandriva › Hardver › koji linux na laptop
- This topic has 42 odgovora, 26 glasova, and was last updated 16 years, 5 months ranije by
tomaja.
-
AutorČlanci
-
30. januar 2008. u 2:01 am #33887
ArhangelM
UčesnikDa ne bih otvarao novo temu jedo pitanje, posle puno dvoumljenja između MSI sa ATI grafikom i DELL sa ATI grafikom na kraju prevagnuo je DELL 6400 sa intelovom int.grafikom jer koliko sam skontao ATI je malo zaj. za linux. E ali kakva je intelova int.grafika na lap topu. Evo konfiguracije:
DELL 6400
* Operativni sistem: Free DOS
* Procesor: Intel Pentium Dual-Core T2080 (1.73GHz, FSB 533MHz, 1MB L2)
* RAM 512MB DDR2 533MHz, hard disk 120GB 5400rpm SATA, 8x DVD+/-RW
* Ekran: 15.4″ TFT WXGA TrueLife 1280 x 800
* Grafika: Intel Graphics Media Accelerator 950 (do 224MB deljene sistemske memorije)
* Mreža: 56K V.92 faks modem, 10/100 Mbps Fast Ethernet LAN, 54 Mbps 802.11b/g WLAN, Bluetooth 2.0
* HD audio Sigmatel AC’97, S/PDIF, stereo zvučnici
* 5-u-1 čitač kartica
* 6-ćelijska litijum-jonska baterija (53Wh)
* Težina: 2.8 kg
A sa druge strane imamo:
MSI EX610X
# Čipset: ATI RX690 + SB600
# Procesor: AMD Athlon64 X2 TK-55 (1.8GHz, FSB 800MHz, 512KB L2)
# RAM 2GB DDR2 667MHz, hard disk 160GB SATA, SuperMulti DVD rezač
# Ekran: 15.4″ TFT LCD WXGA ACV 1280 x 800
# Grafika: ATI Mobility Radeon HD 2400, 128MB VRAM
# Mreža: 56K modem, 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet LAN, 54 Mbps 802.11b/g WLAN, Bluetooth 2.0
# 4-u-1 čitač kartica (SD/MMC/MS/MS Pro)
# Integrisana web kamera rezolucije 1.3 MPix
# Litijum-jonska 6-ćelijska baterija
# Dimenzije: 358 x 259 x 27-32.9 mm
# Težina: 2.6 kg
# Model se isporučuje bez instaliranog operativnog sistema .Ako neko može da pomogne bio bih zahvalan!
Pozdrav 🙂8. maj 2008. u 8:15 am #33888zAkiLi
Učesnikako si pocetnik, definitivno Ubuntu.
8. maj 2008. u 2:01 pm #33889foxbunny
UčesnikE, zajebao si se mozda sto nisi uzeo ATI. Ja imam Intelovu grafiku, i ne radi bas sve glatko. Neke igrice prikazuju budjavu grafiku. Takvih problema nisam imao sa ATI karticom. U sustini, cak i da ti graficka nije trenutno podrzana, oni sve brze ubacuju nove modele u drajvere… Ali ono, sta ces…
Sto se distroa tice, takodje ti preporucujem Ubuntu za DELL.
8. maj 2008. u 8:25 pm #33890nucleuswizard
UčesnikA koje vi to igrice igrate na tako jakoj intel grafici 🙂 🙂 🙂 Malo se šalim,naravno,pošto i ja imam istu grafiku na HP-ovom laptopu.Mada jedino što sam igrao i radilo je bez većih problema sa odličnom grafikom je Fairy Godmother Tycoon Game jes` da je malo glupa ali sam se jedno vreme zarazio….Takođe igrao sam i zumu i onu linuks igricu Tremulous …..Naravno na Archu…..
8. maj 2008. u 9:52 pm #33891foxbunny
UčesnikTrem ti radio? Argh! Ova moja Intel je verovatno onda BAS jadna. 🙂 Bas Trem nije hteo da radi.
Inace, FrozenBubble je radio skroz ok, kao i TuxRacer.
EDIT:
Ova kartica: Intel Corporation Mobile GM965/GL960
8. maj 2008. u 10:40 pm #33892nucleuswizard
UčesnikEvo ti specifikacije za moj laptop
Mada sam ja mom stavio 1 gigabajt memorije + 256 megabajta.Radi mi sve osim modema koji mi nije potreban..
8. maj 2008. u 11:25 pm #33893foxbunny
UčesnikPa lepo. Tu smo negde. Ja sam zadrzao osnovnih 512MB memorije posto mi vise i ne treba. Za divno cudo, retko koristim vise od 60%, a mislio sam da ce biti knap.
2. januar 2010. u 10:02 am #33894Milan
UčesnikDa ne otvaram novu temu, ovde ću postaviti pitanje u vezi sa kupovinom laptopa.
Ovaj laptop mi se čini kao dobar izbor:
Fujitsu-Siemens laptop Li 3710 T4300
Čipset: Intel GL40 + ICH9M
Procesor: Intel Pentium Dual Core T4300 (2,1GHz, FSB 800MHz, 1MB L2)
RAM 2GB DDR2 800MHz, hard disk 250GB 5400rpm SATA, SuperMulti DL DVD rezač
Ekran: 15,6″ HD 16:9 TFT WXGA (1366 x 768) BrilliantView
Grafika: Mobile Intel Graphics Media Accelerator 4500M sa deljenom sistemskom memorijom, DirectX 10
Mreža: 10/100 Mbps Fast Ethernet LAN, 54 Mbps 802.11b/g WLAN
Realtek ALC662-GR audio visoke definicije sa 8-kanalnim S/PDIF izlazom, stereo zvučnicima (2 x 1W) i mikrofonom
13-u-1 čitač kartica (MS, SD, mini SD, micro SD, MMC, RS-MMC, MMC micro, mobile MMC, MS Pro, MS Duo, MS Pro Duo, MS Pro HG Duo, M2)
Integrisana VGA web kamera
Litijum-jonska 6-ćelijska baterija (2200 mAh, 10.8 V), autonomija idle 3:10h / DVD playback 1:50 h
Dimenzije: 380 x 245 x 24.8 / 37.4 mm
Težina: 2.67 kg
Boja: crna
Bez operativnog sistemaA u Merkatoru daju sa 3GB RAM-a za 37k din.
Da li Mandriva ima sve drajvere za ovaj model?
2. januar 2010. u 1:52 pm #33895kodadzija
UčesnikDa ne otvaram novu temu, ovde ću postaviti pitanje u vezi sa kupovinom laptopa.
Ovaj laptop mi se čini kao dobar izbor:
Fujitsu-Siemens laptop Li 3710 T4300
Čipset: Intel GL40 + ICH9M
Procesor: Intel Pentium Dual Core T4300 (2,1GHz, FSB 800MHz, 1MB L2)
RAM 2GB DDR2 800MHz, hard disk 250GB 5400rpm SATA, SuperMulti DL DVD rezač
Ekran: 15,6″ HD 16:9 TFT WXGA (1366 x 768) BrilliantView
Grafika: Mobile Intel Graphics Media Accelerator 4500M sa deljenom sistemskom memorijom, DirectX 10
Mreža: 10/100 Mbps Fast Ethernet LAN, 54 Mbps 802.11b/g WLAN
Realtek ALC662-GR audio visoke definicije sa 8-kanalnim S/PDIF izlazom, stereo zvučnicima (2 x 1W) i mikrofonom
13-u-1 čitač kartica (MS, SD, mini SD, micro SD, MMC, RS-MMC, MMC micro, mobile MMC, MS Pro, MS Duo, MS Pro Duo, MS Pro HG Duo, M2)
Integrisana VGA web kamera
Litijum-jonska 6-ćelijska baterija (2200 mAh, 10.8 V), autonomija idle 3:10h / DVD playback 1:50 h
Dimenzije: 380 x 245 x 24.8 / 37.4 mm
Težina: 2.67 kg
Boja: crna
Bez operativnog sistemaA u Merkatoru daju sa 3GB RAM-a za 37k din.
Da li Mandriva ima sve drajvere za ovaj model?
Prihvati moj prijateljski savet i zaobidji Fujitsu u sirokom luku! 🙂
Ja imam Fujitsu evo vec treca godina (dobio sam ga na poklon kao nov), i 80% stvari na laptopu se pre ili kasnije pokvari.
Sam kvalitet izrade svih Fujitsu modela je dosta nizi od konkurencije. Ne pricam samo o modelu koji ja imam
(La1703) nego u globalu, svaki fujitsu laptop sa kojim sam imao kontakt je blago receno los.
Vidi se i po ceni, u istom cenovnom rangu Fujitsu daje mnogo jace komponente! Nemoj da te to zavara!Posle 6 meseci koristenja pozadinsko osvetljenje displeja je pocelo da treperi da bi se konacno ugasilo (invertor/inverter – kako god…), lan kartica cas radi, cas ne radi, gumice na dnu laptopa koje sluze za fiksiranje na podlogu su poispadale, kuler ima naviku da zuji i stoga mu je potrebno ciscenje svakih mesec dana, uglavnom svaki fujitsu model sa kojim sam se sretao ima bednu zavrsnu obradu, plastika skripi, uvija se…
Ako bas cvrsto nisi odlucio da ga pazaris, moja preporuka ti je da potrazis jos malo… Sigurno ima boljih notebook racunara za 37k… (nije sve u komponentama)
Pozdrav! 🙂
2. januar 2010. u 2:26 pm #33896JA_SAM
UčesnikPotvrdio bi samo odgovor iznad mog.
-
AutorČlanci
Forum ‘Hardver’ je zaključan za nove teme i odgovore.