Početak › Forumi › Linuks distribucije › Fedora, Red Hat,… › Fedora 2008 ili mandriva 2008
- This topic has 13 odgovora, 11 glasova, and was last updated 18 years, 2 months ranije by
paralizer.
-
AutorČlanci
-
30. januar 2008. u 12:25 pm #67013
kmilos
Učesnik@velial
Codeina je novi program u Fedori 8 koji omogućama korisnicima da _legalno_ kupe licencu za patentirane kodeke (u zemljama gde patent važi, prvenstveno u SAD znači).http://fedoraproject.org/wiki/Multimedia/Codeina
Tebi se nije pojavila verovatno zato što si već instalirao besplatne kodeke pre nego što si pokušao da reprodukuješ neku mediju.
@ostali
Ne razmem što se bunite. Prvo se ljudi bune što nema patentiranih kodeka u Fedori, a sada kada su se potrudili da omoguće kanal da ljudi legalno i lako dođu do istih, opet se bune što nije džaba. Nekima je stvarno teško udovoljiti. 😉Ne može Fedora (nije ni moralno niti se sme iz zakonskih razloga u SAD gde je Fedora projekat baziran) da vam da nešto što im ne pripada ili nije slobodan softver u javnom domenu. Ovo je moralo da se uradi ovako iz pravnih razloga. Inače ne plaćate Fedori ništa, nego Fluendu, koji su otkupili licence za ove kodeke od Microsofta, Thompsona, itd. i prodaju ih dalje legalno svim ostalim distribucijama (neke komercijalne npr. plaćaju direktno Fluendu da bi mogle da ih direktno ponude korisnicima, dok je Fedora neprofitini projekat te mora taj trošak da prosledi krajnjem korisniku ako on to želi). Fer je fer, i zakonski, što je bitno u nekim zemljama. Za zemlje gde ti patenti još nisu registrovani, u redu je preuzeti besplatne kodeke iz dodatnih Fedorinih riznica koje se lako mogu pronaći, tako da nikakvo plaćanje nije obavezno.
Ako ovo ne razumete, onda očigledno znate i marite samo za “free as in beer”, a ne razumete poentu “free as in speech”.
30. januar 2008. u 2:34 pm #67014ArhangelM
Učesnikvelial nemoj pogrešno da me razumeš ali ja stvarno nemam ništa protiv nadoknade za intektualnu svojinu i autorska prava!
Ali nakon nekog pristojnog vremenskog korisćenja lina malo me je taj prozor iznenadio, to je sve i znam da ima besplatna verzija svega toga!
Ko zna mozda dam FEDORI jos jednu šansu!
Pozdrav!20. mart 2008. u 10:52 pm #67015DeG
UčesnikFedora ili Mandriva?! Nema dileme za mene. Koristio sam obe paralelno od njihovog starta (još iz doba “Red Hat”-a i “Mandrake”-a). Fedora definitivno! O0
20. mart 2008. u 11:16 pm #67016paralizer
UčesnikIsto i kod mene. Poceo sam so Mandrake, prebacio na Rh pa na Fedori i koristio do pred 2 nedelje dok nisam instalirao ARCH. Nemam ni jedan los zbor za Fedoru, al ARCH-a sada nema sansi da ga menjam za nista.
ako imas brz pristup internetu i volje da se malo bakcesh moja preporuka je arch linux.
Vredi O0Ja sam pre njega koristio mandrivu 2008 i iznerviralo me njeno ponashanje slicno windowsu (jede memoriju i spora je) i onda sam probao arch i nijedan distro mi nije tolko ‘prirastao srcu’ kao arch (pre njega je to uspeo samo slackware 🙂 )
-
AutorČlanci
Moraš biti prijavljen da bi postavio komentar u ovoj temi.