Početak › Forumi › Prvi put na Linuksu? › Distribucija za pocetnike
- This topic has 40 odgovora, 17 glasova, and was last updated 17 years, 11 months ranije by
Sioux.
-
AutorČlanci
-
5. jun 2007. u 4:42 pm #8689
Barone
UčesnikKoja je najbolja distribucija za pocetnike:Debian,Suse…
Isto tako jel moze pojasnjenje malo-ja sam preuzeo trenutno LinuxMint(zasniva na debian)i staje ceo sistem na 1 cd.Sta se nudi kod drugih distribucija sto staju na DVD…Pretpostavljam programi(koji)??5. jun 2007. u 4:49 pm #55388GoranSTX
UčesnikZa pocetnike se najcesce preporucuje SuSE, Mandriva, Fedora (na DVD-ovima), PCLinuxOS, Ubuntu (na CD-ovima). Moze i Debian (3xDVD) ako hoces malo detaljnije da se upoznas sa linuxom (drugim recima – konzola neizbezna)
Sto se razlika izmedju DVD i CD distroa, za neke uobicajene radnje na OS-u (office, multimedia, internet) neke bitnije razlike nema. Na DVD-ovima dolaze programi koji se ne koriste tako cesto ili neki za specificnije potrebe, kao i source-ovi istih.
5. jun 2007. u 4:51 pm #55389Moneo
UčesnikMilion puta prezvakana tema…
Google u sake i http://distrowatch.com/ pa pogledaj….5. jun 2007. u 4:53 pm #55390tomaja
Glavni majstorDogovorili smo se da u forumu “Prvi put na Linuxu?” damo sto potpunije i konkretnije odgovore i pomognemo onima koji zele da predju ili su vec presli na Linux. Dakle, ko ne zeli da odgovara na, slazem se, mozda vec postavljena pitanja, neka jednostavno zaoibdje takve teme.
Eto, odo i ja uf off-topic 😉Sto se mene tice svakako bih preporucio da se koristi neka kompletnija Linux distribucija (citaj: sa vise softvera, pored ostalog) poput OpenSuSE-a, Mandrive, Debian-a, Fedore, ako korisnik nema brzu internet konekciju. Ukoliko je ima onda svakako treba razmisliti o Ubuntu-u (Kubuntu-u), a zatim i o PCLInuxOS-u, SimplyMEPIS-u (koristi Ubuntu repozitorijume – riznice softvera) kao sto je slucaj i sa Mint-om.
linux4life
5. jun 2007. u 4:58 pm #55391Kix
Učesnik@tomaja
To je ok ali takva tema vec postoji u ovom delu foruma.
@Barone
foxbunny je postavio temu
http://www.linuxo.net/component/option,com_smf/Itemid,82/topic,7509.0/5. jun 2007. u 5:03 pm #55392tomaja
Glavni majstor
@tomaja
To je ok ali takva tema vec postoji u ovom delu foruma.
@Barone
foxbunny je postavio temu
http://www.linuxo.net/component/option,com_smf/Itemid,82/topic,7509.0/
@Kix
Onda ok, samo dati link i to je to.
Ipak, gore navedeno stoji za sve buduce teme u forumu za pocetnike.Hvala na primedbi. Poz.
linux4life
5. jun 2007. u 5:47 pm #55393Barone
UčesnikIsto tako zanima me sledece..ceste verzije jedne distribucije.
Recimo Windows izlazi na par godina,dok recimo Ubuntu 2x godisnje a neki i 3x..toliko brzo izlaze da ne mozes da stignes samo da instaliras sisteme.Rekao bih da je ovo velika mana Linuxa!!!
Ako kupim knjigu Suse 10.2,dok je ja prodjem a ono nova verzija,a tek za 2 god…
Kako resiti taj problem sa ucenjem i da li (koliko cesto)treba menjati svoju distribuciju.
Ako uzmem suse 10.2 koliko mogu da ga koristim vremenski,dok ne predjem na novu verziju ??p.s. hvala za link(jedino njega nisam pogledao:( kada sam pretrazivao)
5. jun 2007. u 6:34 pm #55394svrbin
UčesnikJa sam započeo sa slackware-om, a jedan od razloga je i taj što sam mogao pronaći tutorijal na srpskom na http://slackbook.ns-linux.org. Ne mogu reći da sam kakav ekspert za linuks i računare uopšte, ali uspešno instaliram sistem i koristim programe koji mi trebaju.
Windows mi je na mašini prvenstveno zbog sestre, inače mi uopšte ne bi bio potreban.
Isprobavao sam, nakon slaka, različite distroe i po mojoj oceni, za početnike je bez premca PC-BSD. Maksimalno je jednostavan, paketi se instaliraju prostim klikom kao na vindovsu, dok se izvorni kod mora kompajlirati kao i kod ostalih itd. Najsličniji je vindovsu i zato ga preporučujem. Dokumentacija na srpskom (za celu bsd grupaciju) je obimna i dostupna na:
http://www.bsd-srbija.org/dokumentacija/doku.php
Uzgred, česte nove verzije pojedinih distroa nisu posebna smetnja (nisu praktično nikakva) – linuks je linuks.5. jun 2007. u 7:38 pm #55395GoranSTX
UčesnikLinux je projekat u stalnom razvoju. Hiljade developera sirom sveta svakodnevno unapredjuje kernel sistema (tj. sam linux), kao i stotine i hiljade programa pravljenih za njega. Grupe ljudi koji pripremaju i objavljuju linux distribucije sami odlucuju kojim ce tempom praviti preseke stanja i na osnovu njih pripremiti distro. U principu, nije ti potrebno da menjas svoj sistem kad god izadje novija verzija. Mozes, ali i ne moras. Instaliraj samo novije verzije programa koje koristis. Izbor je samo na tebi, a izbor je gral korisnika linuxa. Welcome!
5. jun 2007. u 8:36 pm #55396Sioux
UčesnikNa grafički interfejs se čovek lako navikne, u Linuxu se zato uče opšte stvari koje ne zastarevaju(konzola) i važe za sve distro-e u dužem vremenskom periodu.Neke će važiti dok bude Linux-a.
-
AutorČlanci
Moraš biti prijavljen da bi postavio komentar u ovoj temi.