После више од 2.5 године од последње финалне верзије, стиже нова OpenMandriva Lx 4.0, кодно име Нитроген. Да напоменемо да нову Мандриву уређује OpenMandriva асоцијација, односно удружење. Тренутно у бета верзији, нова OpenMandriva доноси прегрш новина у односу на претходну верзију, и то не рачунајући, наравно, нови и нове верзије софтвера. Једна од њих је свакако Каламарес (Calamares) који представља инсталациони оквир (framework) који се користи на више Линукс дистрибуција. Поред тога што је прилагодљив и лак за употребу, садржи и напредну апликацију за партиционисање (било ручно или аутоматско). Једна од популарних диструбуција која такође користи Каламарес је и Мањаро Линукс.
Када смо код апликације за инсталацију, треба поменути нове могућности попут сада једноставне замене партиција (Easy swap partition), затим копирање лога након успешне инсталације. Укључено је и аутоматско уклањање непотребних језичких фајлова на крају инсталације како и проверу да ли се систем инсталира у VirtualBox или на стварни рачунар. Уколико је ово друго случај, сви непотребни фајлови и пакети везани за VirtualBox ће бити уклоњени.
Софтвер
Што се тиче основног системског софтвера, Линуксово језгро је са верзијом 4.20.4, KDE Plasma: 5.14.90 (једино доступно у бета верзији), KDE Frameworks: 5.54.0, KDE Апликације: 18.12.1, Qt Framework 5.12, Systemd 240 и компајлери LLVM/clang 7.0.0
Главни апликативни софтвер је представљен новим LibreOffice-ом 6.2, затим ту је Firefox Quantum 65.0, Krita 4.1.7.101, DigiKam 6.0, Xorg 1.20.3 и Mesa 18.3.3.
Нове апликације које су нашле своје место у ISO пакетима су Dnfdragora – графички фронтнед за пакетни менаџер (уместо rpmdrake-a), Kuser – алат за управљање корисницима и групама (уместо старог userdrake-a). Ту је и KBackup – алат за сигурносну копију директоријума и фајлова (уместо старог draksnapshot-а) као и Plasma software updates.
Уколико неко жели да испроба бета верзију нове OpenMandrive 4.0 Lx Download (Sourceforge)
Могуће је преузети верзије за 64-битне x86, znver1 и aarch64 хардверске архитектуре, док су у приреми ARM и RICS-V.