Početak › Forumi › Prvi put na Linuksu? › Drajveri za Linux
- This topic has 12 odgovora, 9 glasova, and was last updated 16 years, 8 months ranije by
BRANKKO.
-
AutorČlanci
-
11. septembar 2008. u 4:50 pm #10358
sloven
UčesnikPozdrav svim ljubiteljima Linuxa. Ja vec duže vreme razmišljam da skinem Win i da instaliram Linux, ali jedini problem za to mi predstavljaju drajveri. Naime, koliko sam gledao po forumima, svi uglavnom mi kažu da treba da se sa CD-om dobiju i drajveri ili se skidaju sa neta. Ako ja instaliram Linux(skinut sa neta-cisto sumnjam da su tu i drajveri), kako da se prikacim na net(imam modem), ako nemam drajver za modem?
Da li postoji neki sajt odakle se može skinuti većina drajvera za Linux, ili da u zavisnosti od konfiguracije(maticna, procesori, zvucna i graficka…) idem pojedinačno na njihov sajt pa da skidam drajvere???
Nadam se da ste me razumeli??? Ako ne, ponavljam kako, i odakle da skidam drajvere za maticnu procu, procesor, zvucnu i graficku kartu???
Nadam se da nije glupo pitanje, jer mi to stvarno predstavlja problem. Jer da imam drajvere koliko danas bih skinuo Win i instalirao Linux.
Hvala unapred11. septembar 2008. u 4:58 pm #72416Guster
UčesnikPitanje nije glupo, ali je uopšteno i na njega ne možeš dobiti precizan odgovor. Za većinu stvari koje si nabrojao ne treba da skidaš drajvere jer su već ugrađeni u kernel. Najbolje je da skineš neki live distro i da ga probaš bez instalacije, pa da vidiš šta ti od hardvera odmah radi a šta ne. Samo modem može (ali ne mora) da bude problem, a ostalo bi trebalo da radi.
11. septembar 2008. u 5:03 pm #72417sloven
UčesnikZnaci, kada skinem neki Linux sa neta(npr. Ubuntu, ili neki drugi) u okviru tog Iso file bi trebalo da budu i drajveri. Ako sam dobro razumeo.
Inace znam da je uopstena tema, ali me razumi: toliko imam želju da probam Linux ali se jedino “bojim” drajvera. Sta ako ja instaliram Linux a drajveri mi ne rade ili ih i nema. Bilo bi cisto gubljenje vremena ponovo instalirati Win11. septembar 2008. u 5:09 pm #72418tomaja
Glavni majstorPa otprilike to jeste rešenje. Većina hardvera je podržana u osnovnom Linux-ovom jezgru, što će reći da će raditi odmah po podizanju sistema (live ili instaliran na hard ili na USB-u). Modemi su problematični jer u osnovi jesu win-modemi, odnosno dobar deo posla se obavlja softverski, preko Windows drajvera. Ipak, veliki broj i takvih modema radi pod Linux-om, pa ti preporučujem da proveriš koji model čipa imaš na modemu (Intel, Conexant i sl.), a zatim pretraži forum jer je taj problem rešavan mali milion puta.
Naravno, uvek ti ostaje i mogućnost dualboot-a, odnosno instaliranje Linux-a i Windows-a na istom računaru tako da možeš da testiraš Linux u punom kapacitetu, i na kraju, da jednostavno izbrišeš Win particiju kada ti sve profunkcioniše.
linux4life
11. septembar 2008. u 5:14 pm #72419dukenukem_4d
UčesnikAko imaš hardver novije generacije ,obično većina
drajvera se nalazi u nekoj novijioj distribuciji
možeš npr da probaš pomoću slax ili puppy live cd-a
da li su prepoznati uređaji (ali i da nisu mogu da budu prepoznati na nekoj drugoj mainstream distibuciji)
poneki uređaji bolje rade na za nijansu starijem distrou.
O0
e sad koji je konkretno hardver u pitanju ? 😀11. septembar 2008. u 5:18 pm #72420Guster
UčesnikSta ako ja instaliram Linux a drajveri mi ne rade ili ih i nema. Bilo bi cisto gubljenje vremena ponovo instalirati Win
Dual boot. Možeš da instaliraš Linuks na posebnoj particiji i da ostaviš Vin, pa prilikom podizanja sistema biraš koji ćeš da podigneš. Ako ti se neki Linuks distro ne sviđa, možeš da ga obrišeš i probaš drugi. U svakom slučaju, prvo probaj neku live distribuciju bez instalacije.
11. septembar 2008. u 5:34 pm #72421sloven
UčesnikZa predhodni post:
Sto se tice masine dosta je jaka( necu moci da se setim bas svih komponenti posto trenutno nisam kod kuce, u gostima sam) i ide otprilike ovako:graficka je Nvidia(malo novija)-ne znam na koliko radi,
radna 2X1gb
2 hard diska(fizicki odvojena) po 160 Gb
zvucna je Realtek…..
maticna je GeForce(ako se dobro secam)
ako to pomaže.
i da procesor je AMD dual core(ili core 2 duo – ne znam tacno) na 5000+Sto se tice Live distribucije, može malo objasnjenje, koje su to live. A koje jos distribucije postoje.
Ne predstavlja mi nikakav problem da iznova, i iznova instaliram neki OS( Windows sam nekoliko puta sam instalirao i nije nikakav problem), jednostavno ne volim da imam dva OS na kompu.11. septembar 2008. u 5:36 pm #72422tomaja
Glavni majstorSkoro sve distribucije imaju svoje Live varijante: OpenSUSE, Mandriva, (K)Ubuntu, Fedora, PCLinuxOS, Mint, Slax, itd.
linux4life
11. septembar 2008. u 8:25 pm #72423nvukicevic
Učesnik@sloven
Linuks distribuciju bi trebalo posmatrati kao računarsko okruženje, a ne kao sam operativni sistem.
Distribucija sadrži linuks kernel koji služi za interakciju sa hardverom, X.org koji daje osnovu za rad u grafičkom okruženju, jedan ili više korisničkih grafičkih interfejsa (KDE, GNOME, XFCE …) i razne tipove softvera. Deo softvera se nalazi na instalacionom disku, a još mnogo više može da se instalira naknadno iz repozitorijuma (ftp ili http serveri na kojima se nalaze programi, biblioteke itd u binarnoj formi t.j. kao paketi).
Live distribucija je vrsta linuks distribucije koja se pokreće sa optičkog diska (CD ili DVD) i koristi samo RAM memoriju za rad, pa je nije potrebno instalirati na hard disk. Ovo omogućava da se proba hardver bez instalacije linuksa.
Sa Live diskom se radi tako što se ISO image skine sa sajta distribucije ili preko torenta, taj ISO se nareže na disk. Kompjuter se podesi da butuje sa optičkog drajva u BIOS-u i potom se podigne linuks.
Od navedenog hardvera većina komponenata matične ploče treba da radi bez problema (North i South bridge, USB), za zvučnu može da bude potrebna instalacija Realtek drajvera ili novije verzije alsa komponenata. Grafička će imati samo 2D hardversku akceleraciju, za punu 3D je potrebna instalacija NVIDIA drajvera. Rad procesora i memorije zavisi od rada North bridge-a, pa tu ne bi trebalo da bude problema i ne postoje drajveri za njih.
Kratko objašnjenje u vezi drajvera:
Linuks kernel je operativni sistem koji se ponaša kao UNIX, pa su drajveri moduli u kernelu. Za većinu hardverskih komponenti drjveri se već nalaze u kernelu i nije ih potrebno instalirati. Izuzetak su ATi i NVIDIA kartice, za koje je potrebno drajvere skinuti i instalirati.
Dakle, kada drugi kažu da se drajveri nalaze na disku, misle na to da su ti drajveri unutar linuks kernela, a ne da se nalaze u vidu zasebnih instalacionih programa.Nemanja Vukićević
11. septembar 2008. u 10:42 pm #72424paralizer
UčesnikMozes da probas i PCLinuxOS. Kod njega je najveca mogucnost da ti sve proradi jos u startu. Baska ima i live verziju.
-
AutorČlanci
Moraš biti prijavljen da bi postavio komentar u ovoj temi.