Početak › Forumi › Linuks distribucije › Slackware › Ko se boji Slack-a jos!!!! [sređeno]
- This topic has 19 odgovora, 7 glasova, and was last updated 21 years, 6 months ranije by
Chak840.
-
AutorČlanci
-
21. januar 2005. u 4:16 pm #4711
Chak840
UčesnikZnam da su me kritikovali da na vise foruma postavljam isti topic, ali morao sam ovo da uradim jer se na vec postavljenom forumu tema razvodnila. Pocelo je sa mojom dilemom SUSE ili MDK za pocetnika, a ja se na kraju odlucio sa Slackware i uz pomoc foruma uspjesno ga instaliram i podignem Xserver. Ono sto me sad muci je nema zvuka i ne mountuje mi CD-RW i Combo uredjaj. Skinuo sam alsa driver sa http://www.slackware.com pa cu veceras da probam da sredim zvuk. A sto se tice uredjaja pokusacu da ih sredim veceras ali ipak molim da ako neko ima strpljenja da mi napise koje linije u LILO-u treba da editujem da bi mi automatski mountovao uredjaje i da ih prepozna kao rezac i kombo. Kernel je 2.4.26. Hvala!!!!! 💡
21. januar 2005. u 5:01 pm #24116srdan
UčesnikZa zvuk, treba još malo više podataka, takodje pretraži forum.
Za CD uredjaje prvo moramo da vidimo gde ti se nalaze (PS, SM, SS). Treba da dodaš liniju u /etc/lilo.conf
append=”hdd=ide-scsi” (uz odgovarajuću izmenu u koliko je potrebno u zavisnosti od toga gde ti se nalaze ti CDROM-ovi)
i onda kao root pokreneš iz konzole
lilo
Onda u /etc/fstab izmeni red za CDRom da glasi nekako ovako
/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,owner,users,rw 0 0
i za drugi CD uređaj prvo uradi kao root
mkdir /mnt/combo (ili drugo ime )
i dodaj sledeću liniju takođe u /etc/fstab
/dev/scd0 /mnt/combo iso9660 noauto,owner,users,rw 0 021. januar 2005. u 6:34 pm #24117mtm76
UčesnikDa bi zvuk radio moraš konfigurisat ALSA-u za svoju zvučnu karticu. Ako je AC97 integrisana, onda je procedura sljedeća (kad raspakuješ arhivu):
./configure –prefix=/usr
–sysconfdir=/etc –with-oss=yes
–with-sequencer=yes –with-cards=intel8x0#naglasak na ovo –with-cards=intel8x0 (upiši ime modula sa kojim će tvoja #kartica raditi, ovaj je za AC97 kartice…)
make
removepkg alsa-driver
make install (ili checkinstall)
alsaconf
alsamixer
alsactl store22. januar 2005. u 10:41 am #24118Chak840
Učesnik😳 Zvuk u Slack-u je po default-u na MUTE, tj. sve radi kako treba sto se tice zvuk. Uredjaji su mi hdb(tako se prijavi prilikom boot-a) cd-rw i hdd combo. ja sam mu u liloconfigu prilikom reinstalacije stavio hdd=”ide-scsi” i on mi cita uredjaj koji mi stoji pod hdb? U devices vidi samo cd-rom, prvi put kad sam pokusavao da mu emuliram scsi uredjaj on mi je vidio hdd, a drugi put, nakon instalacije sam prvo probao da ocitam mediju sa hdb-a. Ima li to veze? I sad samo vidi medije ocitane sa hdb-a ❓ Mogu li ja da mu editujem lilo.conf na isti nacin na koji sam editovao /etc/inittab, ne mogu da se sjetim ko mi je to savjetovao sa foruma i islo je bez problema. Tj. da li ce raditi komanda mcedit pa putanja do lilo.conf fajla. jedino sto sam pokusavao sa konfiguracijom lilo-a je bilo liloconfig i onda ga ubijem i ponovo instalacija. Molim za pomoc 😳
22. januar 2005. u 11:12 am #24119srdan
UčesnikDa za zvuk si u pravu po defaultu je namešteno na mute. Koristi neki mixer pa pojačaj zvuk i izvrši komandu
alsactl storeHajde napiši kako su ti povezani uređaji pa da ti konkretno pomognemo, jer ja to iz predhodnog posta nisam shvatio.
22. januar 2005. u 12:02 pm #24120Chak840
UčesnikHDD pod linuxom je na pri master, cd-rw na pri slave , HDD pod win na sec master , combo na sec slave. Hvala unaprijed 😆
22. januar 2005. u 12:35 pm #24121srdan
UčesnikZa cd-rw samo izmeni liniju u /etc/fstab da izgleda nekako ovako
/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,owner,users,rw 0 0
za kombo dodaj u /etc/lilo.conf
# Start LILO global section
append=”hdd=ide-scsi” >>linija koju dodaješ
boot = /dev/hda
kao root izvrši komandu iz konzole
lilo
onda napravi direktorijum na sledeći način, kao root izvrši komandu
mkdir /mnt/combo
i dodaj sledeći red u /etc/fstab
/dev/scd0 /mnt/combo iso9660 noauto,owner,users,rw 0 0
Za ovaj hdd pod winom zavisi koliko imaš particija.22. januar 2005. u 1:57 pm #24122Chak840
UčesnikHvala! Idem kuci da probam tvoj savjet!!! 😀 🙂 😛
22. januar 2005. u 2:14 pm #24123Chak840
UčesnikHDD pod winom ima 3 particije. I liinux ih oznacava sa hdc1,primarna, hdc5,logicka, hdc6 isto logicka. Ako moze neko da mi pojasni na koju foru on dodjeljuje nazive particija. Primjetio sam da primarne particije idu broj za brojem npr. pri master sa tri primarne particije ide ovako: hda1,hda2,hda3, ali mene interesuje zbog cega cim mu kreiram logicku on joj dodijeli broj pet:
pri master sa dvije primarne i jednom logickom: hda1, primarna, hda5, prva logicka, hda6 druga logicka>
Nadam se da sam dobro formulisao sta me interesuje!!!!! 😆22. januar 2005. u 2:37 pm #24124mtm76
Učesnik/dev/scd0 /mnt/combo iso9660 noauto,owner,users,rw 0 0
Nije /dev/scd0 već /dev/sr0 🙂 (bar u Slack-u)
A za oznake:
hda-prvi ide kanal, master
hdb-prvi ide kanal, slave
hdc-drugi ide kanal, master
hdd-drugi ide kanal,slaveBrojevi su oznake, naravno, za particije, a hda1-hda4 zato što mogu biti najviše 4 primarne particije…
-
AutorČlanci
Moraš biti prijavljen da bi postavio komentar u ovoj temi.