Podešavanje zvučne kartice

Podeli preko

U poslednje dve godine detekcija hardverskih komponenti je na Linux sistemima u mnogome uznapredovala tako da iako za pojedine uređaje nemate drajvere vrlo je verovatno da će sam sistem automatski prepoznati hardversku komponentu i instalirati i podesiti odgovarajući drajver. To je često slučaj i sa zvučnim karticama, ali ako vam se desi da ipak nečujete zvuk na svojim zvučnicima, verovatno je nešto krenulo naopako. Šta onda uraditi ? Verovatno je u pitanju drajver, dakle,…

Drajver: Od proizvođača, Alsa, ili OSS ?

Neke zvučne kartice dolaze sa sopstvenim Linux drajverima. Opet su ponekada drajveri sa zvučnu karticu zajedno sa video drajverima kao što je slučaj sa pojedinim matičnim pločama i čip setovima, kao što je na primer NForce čipset.

ALSA je obično default rešenje, osim ukoliko nema ALSA drajvera. ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) je pokušaj da se dobije dovoljno pouzdana podrška za sve tipove audio interfejsa, z a korisničke zvune kartice i provesionalne višekanalne audio uređaje.

OSS (Open Sound Systems) je prvi pokušaj kreiranje jedinstvene digitalne audio arhitekture za UNIX. On predstavlja kombinaciju podrške sa http://www.opensound.com i drajvera koji su postali OpenSource.

Bilo šta od ove tri mogućnosti da izaberete i ne uspete da dobijete zvuk sa svoje kartice, isprobajte druge dve mogućnosti. Pomoću DrakSound-a ćete to veoma lako učiniti.

ALERT! Ne zaboravite: ukoliko kupujete neku najnoviju zvučnu karticu uvek proverite da li proizvođač podržava Linux drajvere i da li postoji recimo postoji OSS drajver jer posle možete doći u problem da ne možete da pokrenete svoju ultra novu i obično skupu zvučnu karticu.

 

Da li je zvučna kartica detektovana?

Kao prvo. pokrenite lspcidrake. Ukoliko se pojavi linija za zvučnu karticu slična ovoj (ovde je u pitanju Yamaha 744B chipset)

ymfpci          : Yamaha Corp|YMF-744B [DS-1S Audio Controller]

Ukoliko je to slučaj, možete nastaviti. Ukoliko nije, verovatno imate zvučnu karticu koja ide u ISA slot.
Ako je u pitanju ISA kartica onda treba da u konzoli pokrenete sndconfig i podesite svoju karticu.

Ukoliko se ipak radi o PCI kartici (vrlo verovatno) onda fajl /etc/modules.conf treba da sadrži dve linije koje otprilike izgledaju ovako:

alias sound-slot-0 snd-ymfpci
above snd-ymfpci snd-pcm-oss

 

Proverite nivo kontrole jačine zvuka.

Pokrenite aumixer i porverite da li su sve kontrole jačine zvuka aktivne i da li je neki kanal na nivo 0 odnosno smanjen na nulu. Takođe, proverite da li su vaši zvučnici uključeni kao i to da li su kablovi dobro spojeni ukoliko koristite HiFi uređaje.

 

KDE sound server prijavljuje grešku

Pokrenite lspcidrake i informacije o mofulima da bi pronašli drajver za zvuk na /lib/modules/x-x-xx-mdk/kernel/drivers/sound (gde je xx.xx verzija kernela, verovatno 2.4.19-16 ukoliko imate Mandrake Linux 9.1)

 

Probajte modprobe (ime modula ne sadrži .o.gz ekstenziju)

Ukoliko ovo radi, izmenite /etc/modules.conf menjajući alias sound

Kada restartujete mašini, trebalo bi da radi. U krajnjem slučaju, ponekada se problem može rešiti i deaktiviranjem Arts Sound servera iz KDE Kontrolnog Centra.

 

Zvuk je OK, ali ne čujem AudioCD

Postoji nekoliko razloga zbog čega se ovo može desiti:

Nema audio kabla

Imate računar kojem nedostaje mali audo kablić koji unutar mašine povezuje CD/DVD plejer sa zvučnom karticom.

U ovom slučaju, xmms-cdread plugin je jedno od mogućih rešenja. On čita audio zapis digitalnim putem umesto direktne reprodukcije. Instalirajte ovaj plugin sa vašeg Mandrake CDa pomoću komande urpmi, a kada to uradite aktivirajte ga u xmms. Ukoliko imate CDRW uređaj moguće je da ćete morati da uputite xmms da potraži audio cd na /dev/scd0 umesto na /dev/cdrom.
Naravno, možete da se isprsite za 60-70 din i kupite taj audio kablić, to je već vama na volju.

ALERT! Ne zaboravite da imate i mogućnost ripovanja Audio CDa u mp3 ili ogg fajlove (pomoću programa grip, ripperX ili nekog drugog) čime ćete ipak moći da slušate muziku pa čak i da produžite vek svom CD/DVD plejeru.

 

Imate CDRW rezač

Imate CDRW i /dev/cdrom nije linkovan na /dev/scd0.

Pokrenite u konzoli ll dev/cdrom da bi saznali gde se /dev/cdrom linkuje. Ukoliko to nije /dev/scd0, opet u konzoli unesite ln -fs /dev/scd0 /dev/cdrom

ALERT! Ne zaboravite da po default-u zvuk emituje sa /dev/cdrom uređaja, pa ukoliko imate 2 CD uređaja (recimo DVD i CDRW), samo jedan od njih će moći da reprodukuje Audio CD.

 

Imate DVD uređaj

Ponekada se pri instalaciji kreira /dev/dvd ali ne i /dev/cdrom. Vidite na šta linkuje /dev/dvd: ll /dev/dvd a zatim napravite simbolički link na /dev/cdrom