salac

Napravljene poruke na forumu

Gledanje 1 članaka - 1 do 10 (od 275 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • kao odgovor na: Da li ste počeli da koristite Linux profesionalno? #52007
    salac
    Učesnik

    Samba 4 ima full podrsku za AD, moze da upada/ispada iz domena kao klasicni MS server, postoje grupne i lokalne polise itd; generalno njena instalacija je ‘preslikana’ instalacija MS AD servera – potrebno je instalirati i konfigurisati dns server, LDAP server (deo sambe), kerberos autentifikaciju, prava pristupa rade preko xattrr-a itd.

    Iako se nalazi u ranoj fazi radi zacudjujuce dobro i predlazem da je podignete u VM ili na nekoj spare masini i testirate.

    kao odgovor na: Odg: Odnos Ubuntu-a prema idejama slobode i humanosti #82504
    salac
    Učesnik

    Ljudi, da li bi vi stvarno punili dzepove takvim sitnicama?

    Prvo ti smart telefoni sa tastaturama uopste nisu mali, a bice sve veci i veci jer ce da krene ugradnja jacih CPU-ova a samim tim i vecih baterija. Pa onda krenete da nosite hologramske/bluetooth tastature, pa mozda dodatne baterije/punjac, pa uzmete mali veci ekstrerni displej da bi udubnost bila bolja, pa ce jednog dana to da uznapreduje do docking stationa za fon….. i na kraju imate – laptop. Naravno negde usput nestaje sva mobilnost mobilnog telefona jer vam treba torba ili 4-5 dzepova da sve ovo nosite sa sobom.

    Nesto slicno se vec desilo sa netbukovima – u pocetku zamisljeni sa SSD-om. malim ekranima i vise kao gadget za prvu pomoc nego bilo sta drugo, sad su mutirali i dogurali po velicini i mogucnostima do ultra-thin laptopova.

    kao odgovor na: Odg: Odnos Ubuntu-a prema idejama slobode i humanosti #82498
    salac
    Učesnik

    Popaje,
    U pravu si za pregled pristiglih mailova i mozda neki jako jako hitni reply – ovo mu, jelte, dodje skoro kao pa koriscenje sms-a.

    Ali ovde procitah da ce telefon da zameni desktop/laptop masine sto  mi i zvuci i deluje potpuno sumanuto.

    Mislim ok je, neka svako koristi sta zeli, ali ja sebe ne vidim kako se grcim nad malim tasterima i minijaturnim LCD ekranima.

    kao odgovor na: Odg: Odnos Ubuntu-a prema idejama slobode i humanosti #82492
    salac
    Učesnik

    Kakve bre zamene desktop/laptop PC-ja mobilnim telefonima, dal ste normalni 🙂

    Mob treba da se koristi kao sto se i koristi – za telefoniranje, slanje sms-a, slusanje mp3-ja, ubijanje dosade uz neki surf ili neku igricu i to je otprilike sve.

    Cim na fonu treba nesto da se OTKUCA nastaje nevidjeno sranje – tasteri su mali, cesto se pritisne pogresan taster ili se pritisne vise njih, i generalno nevidjeno ali nevidjeno smara bilo koja operacija koja podrazumeva bilo kakav unos teksta na mobilnom telefonu.
    Mene cak mrzi da otvaram preko fona web stranice zato sto mora da se kuca ‘http://www.blablatructruc.com”. Kad bi me neko primorao da recimo 3 dana saljem mailove samo preko mobilnog telefona, ja mislim da bi polomio prvo doticnu osobu a zatim i mobilni.

    E sad, tu pocinju da se provlace ‘mobilni’ telefoni cije su dimenzije i tezina otprilike u rangu telefona od pre 10 i vise godina (popularne cigle) – ranije smo se takvih stvari gadili, a sad su nam kanda neophodni i predstavljaju buducnost….

    Jos jednom – podrzavam stapanje telefona i mp3 plejera (zasto nositi 2 gadgeta po dzepovima ako se ne mora), ali sve van toga po meni nema skoro nikakvu funkcionalnost osim za mazohiste koji bi da lome prste po minijaturnim tastaturama njihovog hiper-giga-ultra-smart fona i da pokazu kako je to moguce; naravno da je moguce, niko to ne spori, samo po cenu zestokog odsustva udobnosti i teskog nerviranja (u mom slucaju). Ako se poradi na udobnosti u smislu povecanja samog uredjaja, taj uredjaj lagano ispada iz kategorije ‘mobilnog’ i prerasta u nesto sto se vucara po torbama (torbicama), a to po meni vise nije mobilni uredjaj.

    A jbg, valjda sam subjektivan – meni se licno gade i netbookovi zato sto su neprijatno mali.

    kao odgovor na: HP Compaq 615 i iskustvo sa nekoliko linux distribucija #80908
    salac
    Učesnik

    Ja samo ne razumem kako moze da bude laksa instalacija CELOKUPNE NOVE linux distribucije od kompajliranja kernela koje traje sat-dva? 🙂 I to ne jedne, koliko vidim instaliralo se tu dosta 🙂

    Ali i ja imam laptop sa slicnim hardverom – u pitanju je Acer 6530g, manje-vise sve slicno kao i taj nesretni HP osim sto su mrezni interfejsi atherosovi i grafika je 3650.

    Posto je ovo laptop koji sam dobio od firme i to zato sto mi je riknuo prethodni, resio sam da instaliram prvu distribuciju koja mi je pala pod ruku a koja se vodi kao ‘user friendly’. Sticajem okolnosti to je bio kubuntu 9.10, koji uglavnom izbegavam, al’ reko nema veze, daj da probam na sta ce to da lici.

    Instalacija je prosla ok, i za divno cudo neke stvari koje ranije nisu radile (suspend/resume) sada rade k’o sat. Vise vezano za kernel nego kubuntu, ali nije ni bitno, prijatno iznenadjenje u svakom slucaju.
    Sve je radilo iz prve, ukljucujuci i radeon drajver, naravno bez 3d. Instalacija fglrx-a je protekla ok, restart i eto 3d-a.
    Medjutim ono sto me je nerviralo je totalno promasena koncepcija zvuka celokupnog kubuntua i problemi koji su posledica toga – zvucna karta radi, ali preko phonona, koji nije sound server. To znaci – kde aplikacije mogu paralelno da ‘pustaju’ zvuk, ali gnome aplikacije ne, iako navodno postoje pluginovi za phonon i sta ti ja znam.
    Protivno svakoj zdravoj logici (barem logici kubuntu developera), posto me je to jako nerviralo resio sam da ceo kde sound system prebacim na pulseaudio. Sve radi savrseno, doduse bilo je malo guglovanja dok sam to utegao, ali dobro – ostaje pitanje zbog cega to nisu uradili kubuntu programeri (iako neke druge kde distribucije srecno rade sa pulseaudiom vec dugo dugo vremena).
    Problem koji sam imao i za koji sam znao da ce se opet javiti je broken driver za atheros wireless karticu i to je problem cele linije 2.6.31 kernela. Zato sam lepo skinuo 2.6.32 sors, napravio config fajl, usput i patchovao kernel za console framebuffer (jbg lepo je kad ctrl+alt+f1/f6 daju lepe terminale) i napravio .deb pakete. Uz to, posto dizem KVM virtuelne masine, bas mi je i trebao update kernela koji je doneo ozbiljna poboljsanja na ovom polju uvodjenjem KSM-a. A uz to, video sam da je konacno napravljen i funkcionalni kernel-mode open-sors 3d radeon drajver, sto je takodje lep bonus za instaliranje novog kernela. Naravno usput sam poiskjucivao sav moguci ‘bloating’ i ostavio samo ono sto mi treba.
    I tako mi se sistem bootovao sa novim 2.6.32 kernelom gde sam odmah primetio da je problem sa wirelessom resen, medjutim fglrx drajver vise ne radi 🙂 Ali nista zato, poskidao sam pakete sa ppa za cutting edge X i dri i eto srece – prvi put ati free drajveri koji potpuno funkcionisu i konacno nema vise straha od update-ovanja X-a i kernela. Kompozitni efekti rade odlicno, utisak je brze nego sa fglrx-om, a lepo rade i sve quake3-engine igre.
    Naravno istalirao sam i splashutils, kao mali eye-candy, i stvarno mogu reci da sam jako zadovoljan sistemom u celini.

    Jbg izgubio sam jedno nedeljno popodne da bih sistem prilagodio onako kako ja zelim, ali to je valjda i poenta linuxa i ostalih open-source OS-eva – beskonace mogucnosti.

    Da malo napravim parelelu sa windowsom 7 koga sam zatekao na masini koju sam dobio – kod njega ne mogu da namestim par matorih shareovanih stampaca ni na koji nacin (iako sam probao bukvalno sve), usb-2-serial mi ne radi jer ne postoji drajver za njega, i tu sam zakucan do daljnjeg – vrlo verovatno ove periferije nikad i nece raditi sa windowsom 7 iz prostog razloga sto niko nije zainteresovan da pise drajvere za stare uredjaje; Microsoft bas briga kao i proizvodjace hardvera – jedino resenje je kupovina novog gvozdja 🙂

    kao odgovor na: KVM #81882
    salac
    Učesnik

    Cekaj, znaci zelis na svojoj desktop masini da poteras sve te virtuelne masine?

    Ako je odgovor ‘da’, nastavi gde si stao, dobro ti ide 🙂 Koristi KVM i uzivaj. Xen je za nijansu sporiji od KVM-a mada koliko znam KVM nema bas sve mogucnosti Xen-a (koje ti uzgred mozda nisu ni potrebne – live migration iz snapshotova i sl).

    Koliko sam video Fedora je jedna od full featured distroa gde su i Xen i KVM implementirani zajedno sa nekim gui alatima.

    Ukoliko imas spare masinu gde mozes da vrtis sve te virtuelne masine instaliraj ProxMox ili Citrix Xenserver – tako to rade ‘veliki momci’ u serverskim i data centrima.
    Inace ProxMox i Xenserver nisu klasicne linux distribucije – to je samo podloga na koju nabacujes virtuelne masine i nema ni X-a, ni GUI-ja. A i zasto bi bilo, to samo jede resurse masine bez veze.

    kao odgovor na: KVM #81879
    salac
    Učesnik

    Sta ti u stvari zelis da postignes?

    KVM i Xen se obicno koriste na bare-metal serverima, gde se instalira ‘tanki lejer’ koji posle sluzi da se dodaju full-blown virtuelne masine. Nije ovo bas za igranje po kucnim racunarima, mada nije i nemoguce. U svakom slucaju klasicni wmware ili virtualbox su mnogo udobniji i laksi za rad.

    Ako bas zelis KVM ili Xen, moje preporuke su ProxMox distribucija za rad sa KVM-om i Citrix-ov Xenserver za Xen. Xenserver deluje malo utegnutije i uglavnom sve mozes da uradis iz klijentskog programa (koji moze da se instalira samo na windows masini).

    kao odgovor na: Stabilnost linux-a #81993
    salac
    Učesnik

    HPC trziste je nesto drugo  😉
    Ne znam bas ja sam citao da je broj servera na Windows-u u blagom porastu,pogotovu od izlaska 2008-mice,a bas nasuprot tome Apache varijante(dakle mahom *nix resenja)su blagom opadanju
    Dakle ne kazem drasticno up or down vec u nijansama
    Opste je misljenje da Apache server zauzima oko 50-ak posto u tom delu trzista-opet u tih 50% jedno 90% sigurno su linux masine otprilike i nesto malo Solaris ili BSD varijanti-pitam se samo ko drzi drugih 50-ak posto
    I to pazi pricamo samo o jednom segmentu serverskog trzista,pa okreni obrni i onih 80% ne deluje tako neverovatno  😉

    Naravno da je HPC nesto drugo kad je skalabilnost windowsa ocajna u poredjenju sa *nixima 🙂 Nije to promenio ni windows 2008 a da li ce neki windows 2100 server to da uspe, zivi bili pa videli.

    A sto se tice web-a evo kako to izgleda – 50% je Apache, a od toga je 99% linux/bsd/solaris, 20 i kusur posto je IIS tj windows serveri, a ostali su guglov web server (100% linux) i qqnx (kineski web server koji se koristi gotovo iskljucivo u Kini, opet 100% linux). Ako mi ne verujes idi  na http://www.netcraft.com pa ces i sam da vidis. Zato sam i rekao da su brojke o zastupljenosti apache-a varljive – jeste on izgubio ‘dvotrecinsku vecinu’ ali zato sto su google i qqnx ‘ispali’ iz apache sesira i sada se vode kao zasebni web serverii (i kao sto rekoh, oba su u pocetku bila bazirana na apache kodu). Inace IIS tj windows je takodje ‘otkinuo’ nekih 5% (mozda i vise) apache-u u netcraftovoj statistici, a evo i kako – dva velika hosting servisa su svoje parkirane domene prebacile sa apache na IIS uz obilatu pomoc i sponzorstvo MS-a; to su prakticno sajtovi bez sadrzaja a ima ih bas dosta (oko 10-ak miliona ukupno). Odlicno za statistiku i marketinsku kampanju, a u stvarnosti je to znacilo stotinak vise windows servera.
    Pa da sumiramo – web serveri –  80% *nix serveri, 20% windows serveri (tacnije 78% *nix, 22% windows).

    Jos jednom cu da ponovim – windows serveri imaju prednost samo u 2 scenarija i u 2 trzisna segmenta (koji inace nisu uopste beznacajni)
    1. fajl serveri u aktivnom direktorijumu – grupne polise, granularne dozvole za pristup resursima AD-a i sl.
    2. Exchange server – iskljucivo kao sprega sa MS Office paketom tj Outlookom (niko pri zdravoj pameti ga ne koristi kao obicni smtp/pop3/imap server zbog ocajnih performansi).

    Na svim ostalim poljima *nix sistemi dominiraju, a pravilo je – sto se ozbiljniji i duzi proracuni ‘zadaju’ OS-u, manja je verovatnoca da ce to da radi windows desktop/server makina (primer iz naseg okruzenja – Institut za Fiziku Zemun, tamo su i serveri i (u najgorem slucaju) dual-boot radne stanice; ne zato sto su oni open-sors fanatici, nego sto vrte dugotrajne proracune i simulacije koji traju po par dana i sto na windowsu ili uopste ne moze da se uradi ili traje mnogo mnogo duze).
    Da razjasnim do kraja – ne kazem da windows dobar deo teskih proracuna ne moze da ‘provari’, ali uz osetno nepovoljniji odnos performanse/cena. Postoje ljudi koje nije briga da li ce svoje kalkulacije da startuju kroz extra-hiper-super-kul graficko okruzenje, njima je bitno da su proracuni gotovi sto pre pa da mogu da poteraju jos jednu seriju proracuna; rezultati se uglavnom upisuju u fajlove i zatim crtaju/stampaju/whatever.

    Naravno osim ‘makro’ *nixi dominiraju i ‘mikro’ trzistima – da li je neko ovde ikada koristio uredjaj sa embedded windowsom? 🙂

    Dakle, da sumiram – ne, nije windows dominantna serverska platforma. Ako vam se cini da je kod nas obrnuto, moze biti, samo imajte na umu da stanje srpskog IT-a nikako ne moze da se preslika i prosiri na ceo svet.

    Desktop jedva da sam pomenuo, a nema ni potrebe, brojke govore sve 🙂

    kao odgovor na: Stabilnost linux-a #81983
    salac
    Učesnik

    Opsta i globalna statistika se ne slaze bas sa tobom
    Proguglaj malo slobodno pa ces videti da Windows na globalnoj skali drzi skoro 80% trzista servera
    Nije mail i web server jedini tip servera 😉

    Nije samo web i mail, tu su baze, veliki klasteri, embedded serveri, virtuelizacija, superracunari, web search engines, proxy, dns itd itd itd. U stvari windows serveri dominiraju jedino u SMB segmentu trzista gde firme sa 30-50 zaposlenih uzmu nekakav windows SBS  i gde takav server odrzava neki priuceni administrator i u slucajevima gde je exchange neophodan, i to je otprilike sve.

    Stiv Balmer je pre godinu dana priznao da ‘na planeti’ postoji 40% windows servera i da mu se to uopste ne dopada (sto je sasvim normalno), a ostalo su *nix serveri, sto je moguce i jako velikodusna procena u korist MS-a. No, ajd neka je to tacna brojka, ne verujem da su se stvari iole promenile za godinu dana.

    kao odgovor na: Stabilnost linux-a #81952
    salac
    Učesnik

    LOOOOL ‘najgori zato sto ne moze da se instalira Visual Basic’.

    Odavno me neko nije ovako nasmejao u OS prepucavanjima, zahvali se drugaru i od mene mu poruci da je Visual Basic nevidjeno go**o i da bi bilo najbolje da ne moze da se instalira ni na windowsu 😀

Gledanje 1 članaka - 1 do 10 (od 275 ukupno)