Почетак › Форуми › Линукс › Опште Линукс дискусије › Microsoft- Montenegro – стратешко партнерство
- This topic has 9 одговора, 8 гласова, and was last updated 14 years, 1 month раније by
Guster.
-
АуторЧланци
-
2. децембра 2006. у 10:36 pm #8091
Guster
Учесник02.12.2006.
PobjedaNA POZIV BILA GEJTSA
Šturanović u “Majkrosoftu”
Delegacija Vlade Crne Gore na čelu sa predsjednikom Željkom Šturanovićem boraviće od 2-6. decembra u Sjedinjenim Američkim Državama, na poziv predsjednika „Majkrosofta“ Bila Gejtsa.
Posjeta „Majkrosoftu“, susret i razgovori delegacije Vlade Republike Crne Gore sa najvišim rukovodstvom ove kompanije, koja je svjetski lider na IT tržištu i aplikacijama najsofisticiranijih tehnologija usavremenom upravljanju sistemima, predstavljaju kontinuitet već uspostavljene saradnje i obostranog interesa za unapređivanje strateškog partnerstva.
Pored premijera Šturanovića, u sastavu delegacije Vlade Republike Crne Gore su potpredsjednik prof. dr Vujica Lazović, ministar za ekonomski razvoj Branimir Gvozdenović i sekretar Sekretarijata za razvoj Dušan Simonović.3. децембра 2006. у 6:38 am #49976tomaja
Главни мајсторNišta neobično, ovde je to, kao i u mnogim drugim zemljama, već urađeno. Naravno, neke stvari se ne mogu zaustaviti, ali opet, sa druge, postoji prostor da se dela u pravom smeru 🙂
linux4life
3. децембра 2006. у 7:36 am #49977negovan
УчесникZna Bil gde jos moze da zaradi pa zato zove da uvali legalan softver. :biggrin:
3. децембра 2006. у 10:06 am #49978Entheogen
УчесникMa jeste li vi normalni.. Odje (u CG) bi prije ruku dali nego 300e za windows… (mislim na obicne usere)… I dalje ce svi nastaviti sa piratovanim verzijama…
3. децембра 2006. у 10:10 am #49979Guster
УчесникZna Bil gde jos moze da zaradi pa zato zove da uvali legalan softver.
Зна Бил шта ради, мада мислим да би било нормалније да Бил дође код Штурановића ако хоће нешто да прода, а не обратно.
У Црној Гори 99% свега ради на Win-у, од чега је 99% нелегално. Кад притисну са легализацијом, па кад обични људи и фирме схвате да то кошта, тражиће се алтернатива. Ако ово посматрамо са оптимистичке стране, Штурановић је уствари отишао код Била да створи претпоставке за ширење слободних оперативних система и слободног софтвера у Црној Гори. :biggrin:
3. децембра 2006. у 11:05 am #49980SpasojeGredic
УчесникNije sustina tu u softveru, sustina je tome da „bili“ zove funkcionere vlasti, i da se to razglasi na sva zvona. A posto je standardan gradjanin/glasac cuo za bila kao najveceg bogatasa i strucnjaka, to znaci da ce gospoda koja idu kod bila rasti u njihovim ocima. A garantujem da uopste nije ni razmisljano o alternativi. Ide delegacija sastavljena od ekonomista i pravnika koji su komp vidjeli 5 puta u zivotu. A zanimljivo da se svi lako dohvate price o evropi, uniji, i svemu tome, a pojma koji softver se po evropi koristi i kakvi formati… Ali polako je krenulo na globalnom nivou, nadam se i u cg za jedno 20 godina da ce neko nesta nauciti;)
3. децембра 2006. у 1:19 pm #49981Marel
УчесникBar u Srbiji, strateško partnerstvo je podrazumevalo i korišćenje MS-ovih proizvoda u državnim institucijama. I to je bitno pitanje, zato što je interesantno pitanje da li je isplativo ulaziti u takav odnos sa MS-om.
Na jednoj strani, dobija se tehnička podrška, kvalitetan softver koji ne zahteva veliku stručnost za administraciju. I ne samo to, jer takav ugovor dovodi do naklonosti MS-a, a tim i Sjedinjenih Država prema vladi date zemlje – ovde je pitanje koliko bi ta naklonost donela datoj zemlji.
Na drugoj strani je, naravno, cena koju treba platiti za taj softver. Dalje, podržava se predrasuda OS = Windows. Izlaže se riziku od virusa i sličnih sigurnosnih problema.
Inače kod pitanja da li uvesti Linux ili Windows u škole/fakultete, možda bi ovo bilo najbolje rešenje.
3. децембра 2006. у 1:26 pm #49982Sioux
Учесник@Spasoje
Ko i kod nas.3. децембра 2006. у 1:58 pm #49983Moneo
УчесникEh kakvog li iznenadjenja
Posto je EU izglasala zakone koji MS-u nikako ne idu u prilog,on kao neka hobotnica siri pipke na drzave kao sto su Srbija,Crna Gora i sl. i koje nemaju(blago receno)jasno definisano IT zakonodavstvo,a kamoli trziste i sve sto uz to ide…
I eto dok mnogo mnogo bogatije zemlje u EU odbijaju saradnju sa „Malim mekim“ i polako usvajaju open-source standarde(Nemacka(procene su da jedno 20% korisnika kompjutera koristi linux i broj je u porastu),Fracuska(usvajanje open-document formata i prelaska administracija na linux) itd),zemlje poput nase potpisuju sporazume sa MS-om koji kako je to lepo primetio neki lik na nekom forumu stvara sebi kolonije profita u Jugoistocnoj Evropi i slicnim regionima,jer ga pomenuti EU zakoni obavezuju da drzavama u EU placa u startu astronomske sume…
Mislim,racunica drzava koje odluce da popularizuju linux je jasna-ljudi razmisljaju dugorocano i rekao bi vizionarski,dobija se bolji i kvalitetniji IT sistem i mozda najabitnija stvar-potpuno nezavisna i domaca IT podrska i trziste sa open-source softverom koji moze da razvija svako,a ne kao kod MS-a gde sve zavisi od njihovog cefa,a narocito kada je tehnicka podrska u pitanju
Ukratko,tezi se ka potpuno nezavisnoj IT strukturi…
Nazalost to ce ovde kod nas ici teze,jer smo u cvrstom zagrljaju sa MS-om…3. децембра 2006. у 2:16 pm #49984Guster
УчесникИма још:
03.12.2006.
PobjedaCRNOGORSKA VLADINA DELEGACIJA U ČETVORODNEVNOJ POSJETI MAJKROSOFTU
Unapređenje strateškog partnerstva
Posjeta Majkrosoftu, susret i razgovori sa najvišim rukovodstvom ove kompanije, koja je svjetski lider na IT tržištu predstavljaju kontinuitet već uspostavljene saradnje
Podgorica, 2. decembra – Delegacija Vlade Republike Crne Gore na čelu sa predsjednikom Željkom Šturanovićem boraviće do 6. decembra u Sjedinjenim Američkim Državama, na poziv predsjednika Majkrosofta Bila Gejtsa. Posjeta Majkrosoftu, susret i razgovori crnogorske delegacije sa najvišim rukovodstvom ove kompanije, koja je svjetski lider na IT tržištu i aplikacijama najsofisticiranijih tehnologija u savremenom upravljanju sistemima, predstavljaju kontinuitet već uspostavljene saradnje i obostranog interesa za unapređivanje strateškog partnerstva. Pored premijera Šturanovića, u sastavu delegacije Vlade Republike Crne Gore su potpredsjednik prof. dr Vujica Lazović, ministar za ekonomski razvoj Branimir Gvozdenović i sekretar sekretarijata za razvoj Dušan Simonović. Crnogorsku delegaciju će primiti jedan od rukovodilaca Majkrosofta Stiv Balmer, kako za “Pobjedu nedjeljom “ objašnjava predstavnik crnogorskog Majkrosofta, koji takođe boravi sa crnogorskom vladinom delegacijom u SAD-u Oliver Obradović.
Da podsjetimo, Bil Gejts je početkom godine u Lisabonu sa tadašnjim predsjednikom crnogorske Vlade Milom Đukanovićem potpisao Akademski ugovor o nabavci softverskih licenci za obrazovne i naučne institucije iz Crne Gore, najavljujući da želi da ulaže u njen razvoj. Prošlog oktobra predstavnici crnogorske Vlade i Majkrosofta potpisali su ugovor o strateškom partnerstvu, čime je Crna Gora stekla pravo da u naredne tri godine koristi najnovije verzije iz palete proizvoda te kompanije.
Taj ugovor košta Crnu Goru 2,36 miliona dolara i biće isplaćen u tri godišnje rate, a podrazumijeva legalizaciju kompletnog softvera Majkrosofta koji se koristi u crnogorskim državnim organima. Majkrosoft je u septembru sa Opštinom Podgorica ugovorio realizaciju projekta Elektronski glavni grad, vrijednog pola miliona eura.
Prema riječima predstavnika crnogorskog Mikrosofta Olivera Obradovića, ova posjeta će biti veoma značajna za cjelokupan crnogorski IT sektor, podsjećajući kako je izgrađena najveća softverska firma na svijetu.
– Majkrosoft su 1975. godine osnovali Bil Gejts i Pol Alen u Albukerkiju, u američkoj saveznoj državi Nju Meksiko. Cilj im je bio razvoj i prodaja BASIC interpretera za računar Altair 8800. Kada je počela pojava IBM PC klonova, Majkrosoft je iskoristio svoju novu poziciju (sklopivši ugovor sa IBM-om) za dominaciju tržištem operativnih sistema za kućne računare, zahvaljujući sistemu MS-DOS. Nedugo zatim, kompanija izlazi na berzu, a vrtoglavi rast vrijednosti akcija čini neke njene zaposlene (a pogotovo Bila Gejtsa) milionerima. Rast vrijednosti akcija je nastavljen i danas, objašnjava Obradović.
On kaže da je Stiv Balmer, inače domaćin crnogorske delegacije, danas vodeća ličnost Majkrosofta.
– Balmer je matematičar i menadžer, koji pored Bila Gejtsa i Pola Alena spada u vodeće ličnosti u Majkrosoftu. Kao Gejtsov najbliži saradnik, Stiv Balmer je u protekle dvije decenije pratio nagli razvoj softverske firme, čiju je poziciju na tržištu, kao prvi menadžer u koncernu, stalno izgrađivao.
Balmer vremenom postaje ekspert za prodaju. Sa velikim osjećajem za trgovinu, zajedno sa Gejtsom, vodio je preduzeće do uspjeha. Uspjeh je krenuo sa prodajom softverskog sistema MS-DOS firmi IBM, što je izazvalo veliku potražnju za personalnim računarima Majkrosofta, pošto je firma i dalje raspolagala autorskim pravima za DOS. Kao najbliži saradnik Bila Gejtsa, Balmer je u sljedećim godinama pratio rast Majkrosofta, čiji je broj saradnika porastao od 130 (1981) na 1.200 (1986), objasnio je Obradović.
Naš sagovornik kaže da uspjesi firme potiču od uvođenja Njindonjsa, čime je 1990. godine okončana saradnja sa firmom IBM, nakon čega su slijedile poboljšane verzije, kao i od DOS nezavisni Njindonjs NT.
– Balmer ulazi u Izvršni komitet Majkrosofta 1992. godine. Pod njegovim rukovodstvom Majkrosoft počinje sredinom devedesetih pojačano da prodire na tržište interneta, gde je do tada bio veoma malo prisutan. Balmer je 1998. promovisan u predsjednika kompanije, dok 2000. postaje izvršni direktor. Kao glavni menadžer u koncernu, Balmer se posvećuje tehnološkom razvoju u oblasti softvera. Prvi rezultati predstavljali su u tom pogledu nove softverske sisteme Njindonjs 2000 i Njindonjs DžP, internet-projekat Majkrosoft Net, kao i Office DžP iz 2001.
Majkrosoft 2000. godine ima 34.000 radnika a danas preko 60.000, rekao je Obradović.M. Jovićević
-
АуторЧланци
Мораш бити пријављен да би поставио коментар у овој теми.