[VODIČ] Kako da instaliram program na Linuxu

Slika korisnika RiSK

Pozdrav!
Ovo je tekst koji sam pre nekog vremena pisao za www.gradnis.net
Ideja je objasniti pocetnicima kako se instalira softver i sta se ustvari desava na sistemu prilikom instalacije.
Citav tekst je namenjen apsolutnim novajlijama. Termini nisu korisceni precizno, i molim vas da mi ne zamerite na tome.
Kako sam je dugogodisnji korisnik Debiana, najvise ima stvari o dpkg/apt masineriji. Korisnici Debiana, a i distribucija iz Ubuntu porodice ce naci sasvim dovoljno stvari ovde da mogu da instaliraju i odrzavaju instalilrane programe na svom sistemu.

Mislim da bi bila dobra ideja da se iskusniji korisnici drugih distribucija ukljuce i da ispisu mehanizme za instalaciju softvera na distribucijama koje oni koriste. Tako bi imali finu temu na koju bismo mogli da uputimo novajlije koji se pitaju kako da instaliraju programe koje zele.

Ako se kojim slucajem ne ucitaju slike: Sve slike su hostovane na Geocities free hostingu koji ima brandwith limitiran na nekoliko megabajta po satu. Ukoliko se prekoraci, slike necete moci da vidite, ali sacekajte oko sat vremena, osvezite stranu, i pomolite se Wink Kad nadjem vremena, prebacicu ove slicke negde drugde.

Originalni tekst je ovde:
http://www.gradnis.net/forum/kako_da_instaliram_program_na_linuxu_vodic_za_pocetnike-t6927.0.html

0
shadow

Komentari

Slika korisnika advocatus linuxi

Odg: [VODIČ] Kako da instaliram program na Linuxu

ivan2zr wrote:

Pozdrav svima! Imam jedno pitanje... Kada na kompjuteru imam instaliran linuks, npr. Ubuntu 9, da li postoji mogućnost da pokrenem Majkrosoftov Ofis portabl sa USB-a?

Čak i da se nekako nabudži putem WINE-a, biće 'nedorečeno'.

Hoću da pitam jel' mora baš MS Office (pa još portable (per)verzija) pored onolikog OpenOffice-a u Applications->Office? Ako već 'oćemo Ubuntu.

(OK, prezentacije su slaba tačka OOo - za sada :-\)

Slika korisnika Жарко Михајловић

Пробај Опенофис, из верзије у верзију је све бољи и бољи.

А да ли ће да се покрене МС Офис са флешке, па још портабл - инсталирај Wine, пробај па нам јави да ли си успео.

Slika korisnika velial

Пробао ја сада портабл "office 2003" неможе на WINE-u, бар не код мене.

Slika korisnika gigamega

Aj i ja da se umešam kao

Aj i ja da se umešam kao apsolutni početnik. OK, verovatno bih ukapirao ovo sledeći gornja uputstva, ali mi uopšte nije jasno GDE treba da kucam sve ono.Zar je dobrom poznavaocu Linux-a teško da ''otkuca'' neki programčić koji će sve te fajlove da potrpa na mesto gde treba da budu i da nema zamaranja oko instalacije. Ja se učim na cp6linuxu i vrlo mi je deprimirajuće što nemogu (neznam) da instaliram par programčića koje sam skinuo, a u .tar.gz extenziji su. Program koji je bio u .deb extenziji se instalirao bez problema.Ovo je lepo i pohvalno što neko hoće na ovaj način da pomogne početnicima, ali ja ne videh nigde da piše šta treba da otvorim i da počnem da kucam. Da li da napravim novi txt dokument ili šta? Ovo je možda uputstvo za početnike, ali pojasnite i nama apsolutnim početnicima još malo. Pozdrav!

Slika korisnika GoranSTX

Ovde imaš neke osnovne

Ovde imaš neke osnovne pojmove vezane za GNU/Linux
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=35577

A ovde sam napisao neke osnove o načinima instalacije softvera na linux sistemima.
http://autostoper.blogspot.com/2009/04/gnucionica-v-opet-installalalacij...

Slika korisnika dukenukem_4d

iz tar.gz to je u većini

iz tar.gz to je u većini slučajeva source kod Afro
(ali ne mora da bude , jer je to obična arhiva)

-na sistemu moraju prvo da se dodaju takozvani .devel rpm ili deb paketi (koji su negde u repoima)
- u arhivi postoji neki txt koji kaže šta mu sve treba od devel biblioteka
( -on automatski doda gcc ili g++ )

pa onda

./configure
make

posle konfigure , gleda se listing
i on tu kaže da li je našao sve što mu treba
(piše ono yes no , ili na kraju sumarizuje što je ređe)

pođi od nekog jednostavnijeg programa za kompilaciju
koji manje zahteva dodatnih devel paketa

za desktope , gnome ili kde mogu a i nemoraju uvek uspešno da se ukompiliraju

make install je opcion zavisi da li je neophodan ili ne

postoje i drugi načini kompilacija na primer scons ili freepascal

Slika korisnika pakito83

zanima me kako da instaliram

zanima me kako da instaliram skaype i neke teme gledao sam na youtube ali ja to nemogu neznam u cemu je problem isao sam na gnome-look.org skino sto trebam al kad ukucam prvu komandu trazi moj pas a to nebi trebalo vec da mogu i drugu da ukucam pa onda da se pojavi tema koju sam skinuo u temama . to je stoi se tice tema nek neko objasni st ami fali i jos skaype i google crom zelim ali ne ide mi bas hvala u naprjed
a imam ubuntu 11.04 64 bit desktop nek mi neko pomogne oko ovi stvarcica ako zeli i zna

Stare