Rad na mreži između Windows i Linux računara

Podeli preko

Vrlo često se javlja problem kada se nađete u situaciji da sa vaše mašine na kojoj je instaliran Linux želite da pristupite nekom računaru na mreži u vašoj firmi, poslu , u kući i sl na kojem je instaliran neki Windows OS. Ako imate takav slučaj onda je ovo tekst za vas. U konkretnom slučaju na mojoj mašini je instaliran standardni Mandrake Linux 8.2 sistem na koju želim da pristupim je instaliran neki od MS Windows operativnih sistema (Windows XP).

Pripreme

  1. Instalirajte paket 'samba-client' pomoću  Software Manager-a iz komandne linije kao 'root' sa komandom

    urpmi samba-client

    Zapamtite da pokretanje Samba servera NIJE potrebno da bi pristupili Windows direktorijumima. On je potreban u slučaju da želite da sa Windows mašine pristupite mašini na kojoj je instaliran Linux.

  2. Kreirajte deljeni direktorijum (shared directory) na MS Windows-u. To možete da uradite tako što ćete u Windows-u kliknuti desnim klikom na određeni direktorijum i izabrati 'Share …' .

Za naš slučaj pretpostavimo da je SMB hostname za Windows 'win' a da je ime deljenog direktorijuma (shared directory) 'export'.

Mogući izbor

Postoji više načina da pristupite deljenim direktorijumima na Windows računaru:

  1. pretraživanjem pomoću KDE 'konqueror' fajl menadžera;
  2. korišćenjem aplikacija kao što su Komba2, LinNeighboorhood ili Xsmbrowser ili
  3. podešavanjem smb tački montirabha pomoću Mandrake Kontrolnog Centra.

Korišćenje 'Konqueror'-a

Da bi pristupili deljenim direktorijumu 'export' na mašini 'win', ukucajte

smb://win/export

na mesto gde bi uneli URL i pritisnite taster 'Enter' key. Ukoliko je direktorijum zaštićen lozinkom, moraćete da je unesete . Posle samo nekoliko sekundi, direktorijum će se otvoriti.

Iako je ovaj metod veoma praktičan kada koristite Konqueror kao vaš fajl menadžer, on ima nekoliko – prilično krupnih – nedostataka:

  1. Spor je. Jednostavne operacije kao što je kopiranje fajlova sa Windows mašine na Linux mašinu može potrajati do večnosti.
  2. Naporan je. Konqueror će nastaviti da od vas traži lozinku za svaku akciju. Iako možete postaviti default lozinku u  Configuration – KDE – Network – Windows Shares, to je praktično samo ako pristupate istom direktorijumu ili svi direktorijumi imaju istu lozinku.
  3. Nema detekcije MIME tipa.
  4. Rasipanje resursa..Možda ovo i nije lokalni problem, ali izgleda da Konqueror ne mari za čišćenje pokrenutih 'smbclient' procesa. Tako da svaki put kada pristupite nekom direktorijumu preko Konqueror, novi 'smbclient' proces se pokreće a stari ostaju aktivni. A to nije dobro.

Komba2 i LinNeighboorhood

Verovatno najbolji način za jednostavan pristup Windows particijama i direktorijumima je preko ove dve aplikacije. Obe možete naći na instalacionim diskovima (3 CD set) Mandrake Linux 8.2 i kada ih instalirate možete ih pokrenuti preko 'Networking – Other'.

Komba2 detektuje i prikazuje dostupne direktorijuma pri podizanju sistema .Ukoliko su direktorijumi zaštićeni lozinkom, morate prvo da kliknete na 'lock' ikonu i unesete vaše SMB korisničko ime i lozinku za taj direktorijum. Ukoliko to ne uradite, nećete uspeti da montirate i da pristupite deljenim direktorijumima.

Označite direktorijum koji želite da montiratte i kliknite na 'mount' ikonu. Po default-u, komba će montirati direktorijum u  '~/komba/[MACHINE]/[SHARE]', a u našem primeru '~/komba/WIN/EXPORT'. Takođe će pokrenuti i Konqueror fajl menadžer u tom direktorijumu. Obe opcije i sve druge se mogu podesiti i prilagoditi.

Da bi demontirali deljene direktorijume sa Windows mašine zatvorite prvo Konqueror window i onda kliknite na 'unmount' taster.

LinNeighboorhood radi na sličan način. Nakon starta podesite radnu grupu ('workgoup') u  'Preferences' prozoru. Sada desnim klikom kliknite na unos za vašu mašinu u denjem prozoru i izaberite 'rescan group'. Ovo može i potrajati, posebno kada je u pitanju  Windows XP mašina.

Kada ste pristupili odreženom direktorijumu pojaviće se i prozor gde možete – ako želite – da podesite neke opcije. Po default-u, deljeni direktorijum biće montiran kao '~/mnt/[MACHINE]/[share]', a u našem slu?aju  '~/mnt/WIN/export'.

Šta da izaberete? Pa, 'Komba2' je brži, dok  'LinNeighboorhood' nudi više opcija. 'Komba2' koristi Qt, dok 'LinNeighboorhood' koristi 'GTK' što ga čini po izgledu više GNOME programom.. Probajte i sami 😉

Možda se odlučite i za Xsmbrowser koji radi odlično i najviše podseća na "Network Neighborhood" iz Windows-a

Podešavanje smb tački montiranja (mount points) preko Mandrake Kontrolnog Centra

Ovo je staromodan način za podešavanje statičkih tački montiranja.
Otvorite Mandrake Kontrolni Centar i izaberite 'Mount Points – Samba Mount Points'. Sačekajte malo jer skeniranje može potrajati. Ukoliko se ne pojavi ni jedna mašina, kliknite na 'Search Servers' tab u gornjem levom uglu. Kada se mašina pojavi, dvokliknite na njen ispis i pojaviće se deljeni direktorijumi koji se nalaze na njoj.
Iz nekog razloga MCC nije prikazao direktorijume na Windows XP mašini, ali će možda kod vas to i uraditi.

Označite direktorijum i kliknite na 'Mount point'. Odredite direktorijum za montiranje (ukoliko ne postoji, biće kreiran). Zatim kliknite na  'Options' i na  'Advanced'.

Opcija 'user' može biti korisna kada želite da obi?ni korisnici mogu pristupiti deljenim direktorijumima. 'noauto' je koristan kada deljeni direktorijum nije dostupan pri startanju.
Možete odrediti vaše SMB korisničko ime i lozinku u  'advanced' opcijama. Trebalo bi biti očigledno ovo može biti sigurnosni problem, jer će se i ime i lozinka pojaviti kao tekst u  '/etc/fstab'. Ali ukoliko niko osim vas nema pristup tom fajlu onda vam to i nije toliko bitno.

Kada završite pritisnite 'OK' i 'Done'. Novi unos ?e biti upisan u  '/etc/fstab' fajlu i sada ?ete mo?i da taj fajl sistem kao i bilo koji drugi lokalni fajl sistem.

Izvor: MUO, 2002