[VODIČ] Kako da instaliram program na Linuxu

27 odgovora [Poslednji unos]
advocatus linuxi
Slika korisnika advocatus linuxi
User
Član od: 09/08/2008

ivan2zr wrote:

Pozdrav svima! Imam jedno pitanje... Kada na kompjuteru imam instaliran linuks, npr. Ubuntu 9, da li postoji mogućnost da pokrenem Majkrosoftov Ofis portabl sa USB-a?

Čak i da se nekako nabudži putem WINE-a, biće 'nedorečeno'.

Hoću da pitam jel' mora baš MS Office (pa još portable (per)verzija) pored onolikog OpenOffice-a u Applications->Office? Ako već 'oćemo Ubuntu.

(OK, prezentacije su slaba tačka OOo - za sada :-\)

Жарко Михајловић
Slika korisnika Жарко Михајловић
User
Član od: 28/01/2007

Пробај Опенофис, из верзије у верзију је све бољи и бољи.

А да ли ће да се покрене МС Офис са флешке, па још портабл - инсталирај Wine, пробај па нам јави да ли си успео.

Психологија ¤ Psihologija

velial
Slika korisnika velial
User
Član od: 29/05/2006

Пробао ја сада портабл "office 2003" неможе на WINE-u, бар не код мене.

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi.

gigamega
Slika korisnika gigamega
User
Član od: 31/03/2008

Aj i ja da se umešam kao apsolutni početnik. OK, verovatno bih ukapirao ovo sledeći gornja uputstva, ali mi uopšte nije jasno GDE treba da kucam sve ono.Zar je dobrom poznavaocu Linux-a teško da ''otkuca'' neki programčić koji će sve te fajlove da potrpa na mesto gde treba da budu i da nema zamaranja oko instalacije. Ja se učim na cp6linuxu i vrlo mi je deprimirajuće što nemogu (neznam) da instaliram par programčića koje sam skinuo, a u .tar.gz extenziji su. Program koji je bio u .deb extenziji se instalirao bez problema.Ovo je lepo i pohvalno što neko hoće na ovaj način da pomogne početnicima, ali ja ne videh nigde da piše šta treba da otvorim i da počnem da kucam. Da li da napravim novi txt dokument ili šta? Ovo je možda uputstvo za početnike, ali pojasnite i nama apsolutnim početnicima još malo. Pozdrav!

GoranSTX
Slika korisnika GoranSTX
ModeratorUser
Član od: 29/05/2006

Ovde imaš neke osnovne pojmove vezane za GNU/Linux
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=35577

A ovde sam napisao neke osnove o načinima instalacije softvera na linux sistemima.
http://autostoper.blogspot.com/2009/04/gnucionica-v-opet-installalalacij...

http://autostoper.blogspot.com
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe. (Einstein)
Registered Linux User #411782
http://linuxcounter.net/

dukenukem_4d
Slika korisnika dukenukem_4d
User
Član od: 02/07/2007

iz tar.gz to je u većini slučajeva source kod Afro
(ali ne mora da bude , jer je to obična arhiva)

-na sistemu moraju prvo da se dodaju takozvani .devel rpm ili deb paketi (koji su negde u repoima)
- u arhivi postoji neki txt koji kaže šta mu sve treba od devel biblioteka
( -on automatski doda gcc ili g++ )

pa onda

./configure
make

posle konfigure , gleda se listing
i on tu kaže da li je našao sve što mu treba
(piše ono yes no , ili na kraju sumarizuje što je ređe)

pođi od nekog jednostavnijeg programa za kompilaciju
koji manje zahteva dodatnih devel paketa

za desktope , gnome ili kde mogu a i nemoraju uvek uspešno da se ukompiliraju

make install je opcion zavisi da li je neophodan ili ne

postoje i drugi načini kompilacija na primer scons ili freepascal

ADSL 1024 Slackware Srbija?Psy linux> Notorrni_modem ali se teže instalira od oootranslit ња ња

pakito83
Slika korisnika pakito83
User
Član od: 12/02/2011

zanima me kako da instaliram skaype i neke teme gledao sam na youtube ali ja to nemogu neznam u cemu je problem isao sam na gnome-look.org skino sto trebam al kad ukucam prvu komandu trazi moj pas a to nebi trebalo vec da mogu i drugu da ukucam pa onda da se pojavi tema koju sam skinuo u temama . to je stoi se tice tema nek neko objasni st ami fali i jos skaype i google crom zelim ali ne ide mi bas hvala u naprjed
a imam ubuntu 11.04 64 bit desktop nek mi neko pomogne oko ovi stvarcica ako zeli i zna

Stare